Muzeum Wsi Lubelskiej

i

Autor: Justyna Dominik Muzeum Wsi Lubelskiej

Skansen, czyli wieś pośród bloków. Podróż w czasie po lubelsku [WIDEO, AUDIO]

2016-04-02 10:00

Warsztaty z rękodzieła, pokazy orki polnej, kozy czy wypiekanie chleba- to wszystko czeka na przybyłych w Muzeum Wsi Lubelskiej. Od 1 kwietnia obiekt czynny jest o dwie godziny dłużej, do godziny 17.   

Pobyt w Muzeum Wsi Lubelskiej to podróż w czasie. - Przenosimy się do dawnych czasów wsi, dworu i miasteczek. Możemy tu zobaczyć dawne życie – mówi Agata Kozak z lubelskiego skansenu. Podróż po muzeum to powrót do lat międzywojennych. Okres ten zobrazowany jest chociażby w izbach szewca czy fryzjera. Muzeum Wsi Lubelskiej w dużym stopniu skupia się na życiu zwykłych ludzi. W wiejskich chałupach nadal żyją dawne zwyczaje, obrzędy, życie codzienne i historie zwykłych ludzi.

Dla każdego coś dobrego. W skansenie dzieci zainteresowane są zwierzętami. Konie, kury, kozy umilają maluchom podróż śladami wsi lubelskiej. Gimnazjaliści interesują się pokazami rzemiosła. - W ofercie znaleźliśmy miejsce na zajęcia edukacyjne np. prace kowala czy szewca – dodaje Kozak. Wśród wachlarza atrakcji goście znajdą dawną piwiarnię, pocztę czy trafikę, gdzie dawniej sprzedawało się wyroby tytoniowe.  

Posłuchaj, jakie atrakcje czekają w skansenie. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.

Muzeum Wsi Lubelskiej to również wydarzenia. Małe i duże. 8 maja odbędzie się „Dzień Wiatraka”. Pracownicy przedstawią zawód młynarza wiatracznego oraz tajemnice wypieku podpłomyków. Niecałe 2 tygodnie później, 21 maja „Noc Muzeów. Nocne bajania”, czyli nocna wędrówka w malowniczej scenerii muzealnej wsi i miasteczka. Największe wydarzenia związane są z rokiem obrzędowym, czyli sianokosy, żniwa czy dożynki.  

Skansen to również nowinki technologiczne. Muzeum Wsi Lubelskiej ma własną aplikację mobilną. Można w niej znaleźć informacje o obiektach na terenie skansenu. W mobilnym przewodniku znajduje się 56 obiektów ze zdjęciami, lokalizacją na mapie oraz ich historią i pochodzeniem.

W ciągu roku Muzeum odwiedza około 60- 70 tysięcy osób.  

Zobacz namiastkę tego, co czeka w Skansenie. Materiał przygotowali reporterzy Radia ESKA.

Skansen: Podróż w czasie w sercu miasta!Warsztaty z rękodzieła, pokazy orki polnej, kozy czy wypiekanie chleb - od kwietnia Muzeum Wsi Lubelskiej dłużej czeka na zwiedzających!Co warto zobaczyć?Opublikowany przez ESKA INFO Lublin na 1 kwietnia 2016