Internet zostanie doprowadzony do ponad 90% gospodarstw na Lubelszczyźnie

i

Autor: Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5, wikimedia.org Internet zostanie doprowadzony do ponad 90% gospodarstw na Lubelszczyźnie

Sieć szerokopasmowa na Lubelszczyźnie. Internet wkracza do domów

2015-09-15 10:58

Docelowo 90 procent gospodarstw domowych na terenie województwa lubelskiego będzie miało dostęp do sieci szerokopasmowego internetu. Zostanie on doprowadzony tam, gdzie dotychczas były problemy z dostępem do sieci. 

Województwo Lubelskie jako pierwsze w Polsce jest na finiszu projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. Operatorzy, którzy dostarczą internet do domów, od 1 listopada mogą zgłaszać się z ofertami.

- Operator infrastruktury, który będzie świadczył usługi dla operatorów sieci dostępowych dostarczył już sprzęt aktywny – wyjaśnia Anna Pawlak, kierownik projektu. - Sprzęt zainstalowany jest już w węzłach szkieletowych, dystrybucyjnych, w centrum zarządzania sieci. Obecnie kończymy odbiory aktywnego sprzętu. Z początkiem listopada ma być pełna gotowość do świadczenia usług.

Jak wyglądają prace przy sieci? Posłuchaj materiału Adama Tykło.

Wybudowana sieć liczy 2908 kilometrów. Wraz z końcem 2015 roku 92,7 procent gospodarstw domowych i 100 procent firm będzie mogło korzystać z sieci internetu szerokopasmowego.

Akcja pochłonęła 385 milionów złotych. To największa inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.