Równonoc jesienna w Google Doodle. Pożegnanie lata
Lato dobiegło końca. Przed nami trzy miesiące jesieni. Czekają nas coraz chłodniejsze i krótsze dni. Należy na dobre pożegnać się z upałami, za to coraz więcej będzie w Polsce deszczów. Na półkuli północnej rozpoczyna się bowiem astronomiczna jesień. Zupełnie inaczej będzie na półkuli południowej, gdzie mieszkańcy witają astronomiczną wiosnę. Z okazji równonocy jesiennej niespodziankę przygotowało Google Doodle.
Równonoc jesienna. Co to jest?
Na półkuli północnej równonoc jesienna (wrześniowa) to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach, i od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi).
Równonoc jesienna. Co przygotowało Google Doodle?
Ostatnie dni w pogodzie zdają się potwierdzać, co innego, jednak końcówka września w astronomii i kalendarzu to początek jesieni. Google zdecydował się przypomnieć użytkownikom o początku astronomicznej jesieni przy pomocy Google Doodle. Tym razem nie jest to animacja lub gra. Przygotowana została specjalna grafika z okazji równonocy jesiennej. Kolorystyka grafiki Google Doodle nawiązuje do barw jesieni.

i
Równonoc jesienna Google Doodle. Czym różni się jesień astronomiczna od kalendarzowej?
Za jesień klimatyczną przyjmuje się okres roku (następujący po lecie), w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia. Jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.
Data rozpoczęcia jesieni kalendarzowa przypada co roku na 23 września. Kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia, co oznacza też początek kalendarzowej zimy.