Równonoc jesienna w Google Doodle. Żegnamy lato!

2020-09-22 14:53 SCH
Równonoc jesienna
Autor: Rebekka D / Pixabay Równonoc jesienna. Google Doodle przygotowało specjalną grafikę z okazji początku astronomicznej jesieni.

Równonoc jesienna w Google Doodle. We wtorek (22 września) na półkuli północnej ma miejsce równonoc jesienna. Z tej okazji w Google Doodle znajdziemy grafikę, przypominającą o pierwszym dniu astronomicznej jesieni. Czas oficjalnie pożegnać lato!

Równonoc jesienna w Google Doodle. Pożegnanie lata

Lato dobiegło końca. Przed nami trzy miesiące jesieni. Czekają nas coraz chłodniejsze i krótsze dni. Należy na dobre pożegnać się z upałami, za to coraz więcej będzie w Polsce deszczów. Na półkuli północnej rozpoczyna się bowiem astronomiczna jesień. Zupełnie inaczej będzie na półkuli południowej, gdzie mieszkańcy witają astronomiczną wiosnę. Z okazji równonocy jesiennej niespodziankę przygotowało Google Doodle.

Równonoc jesienna. Co to jest?

Na półkuli północnej równonoc jesienna (wrześniowa) to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach, i od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi).

Równonoc jesienna. Co przygotowało Google Doodle?

Ostatnie dni w pogodzie zdają się potwierdzać, co innego, jednak końcówka września w astronomii i kalendarzu to początek jesieni. Google zdecydował się przypomnieć użytkownikom o początku astronomicznej jesieni przy pomocy Google Doodle. Tym razem nie jest to animacja lub gra. Przygotowana została specjalna grafika z okazji równonocy jesiennej. Kolorystyka grafiki Google Doodle nawiązuje do barw jesieni.

Google Doodle równonoc jesienna
Autor: Google Grafika Google Doodle z okazji równonocy jesiennej.

Równonoc jesienna Google Doodle. Czym różni się jesień astronomiczna od kalendarzowej?

Za jesień klimatyczną przyjmuje się okres roku (następujący po lecie), w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia. Jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.

Data rozpoczęcia jesieni kalendarzowa przypada co roku na 23 września. Kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia, co oznacza też początek kalendarzowej zimy.

Syn marnotrawny. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 116

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.