O wsparcie ubiegają się osoby posiadające orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W województwie lubelskim ma je 23,5 tys. osób.
– Do końca minionego tygodnia do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Lubelszczyzny wpłynęło prawie 1100 wniosków. Zainteresowanie świadczeniem jest bardzo duże. Pojawia się też wiele pytań, dlatego uruchomiliśmy specjalną infolinię. Odebrała już ponad dziewięć tysięcy połączeń z pytaniami od mieszkańców regionu – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.
W całym kraju pracownicy ZUS-u przyjęli już niemal 20 tysięcy wniosków. 500 plus dla niepełnosprawnych przysługuje osobom pełnoletnim mieszkającym w Polsce, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Znaczenie ma także dochód. Dokumenty składa się w instytucji wypłacającej niepełnosprawnemu emeryturę lub rentę. Osoba, która nie pobiera tych świadczeń, dokumenty składa w ZUS.
Skorzysta też część emerytów i rencistów, którzy pobierają dodatek pielęgnacyjny ze względu na wiek, ale nie mają jeszcze orzeczenia. Do wniosku należy wtedy dołączyć dokumentację medyczną potrzebną do jego wydania. W pozostałych przypadkach wystarczy samo orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Polecany artykuł:
Rozpatrywanie wniosków ruszy w październiku, gdy przepisy o nowym świadczeniu wejdą w życie. Do końca listopada będzie obowiązywał 60-dniowy termin na wydanie decyzji, ponieważ w tym czasie może wpłynąć największa liczba wniosków. Od grudnia ten termin skróci się do 30 dni.
Infolinia działa pod numerem 22 560 16 00. Szczegóły są na stronie zus.pl.