W wykopaliskach odnaleziono ciała dwójki dzieci

i

Autor: Muzeum w Hrubieszowie W wykopaliskach odnaleziono ciała dwójki dzieci

Rogalin: Odkrycie w wykopaliskach [GODZINY OTWARCIA, CENNIK]

2015-09-26 10:06

Badania archeologiczne w okolicach Hrubieszowa zaskakują z każdym dniem. Kto został pochowany w Rogalinie?

Najnowszym odkryciem są dwa pochówki. Oba wskazują, że wiek zmarłych osób nie przekraczał kilku lub kilkunastu miesięcy. Dodatkowo dzieci zostały wyposażone w naczynia gliniane, ozdoby kościane i paciorki fajansowe.

Elementy umieszczone w grobach są charakterystyczne dla kultury strzyżowskiej. Interesujący dla archeologów jest zwyczaj rozpalania ogniska w jamie grobowej. Przez ten zabieg, ciało ulegało częściowemu spaleniu.

Dokładny wiek pochowanych dzieci wskażą szczegółowe badania antropologiczne. Te zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie. Analizy badaczy opowiedzą także wiele o ówczesnych zwyczajach pogrzebowych sprzed niemal czterech tysięcy lat.

Badania archeologiczne prowadzone są w Rogalinie koło Strzyżowa. W ostatnich tygodniach prace wykopaliskowe prowadzone były w sąsiedztwie grobów odkrytych kilka lat temu.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie obchodzi jubileusz 50 lat działalności. Muzeum możecie zwiedzać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w weekendy od 10.00 do 15.00.
Bilet ulgowy kosztuje 3 złote, normalny 6 złotych. Dzieci do 7 lat wchodzą za darmo.