QUIZ. Znane cytaty ze szkolnych lektur. Znajdź brakujące słowo i nie zawiedź swojej polonistki!

i

Autor: Shutterstock; Artur Baranowski / Super Express

Sprawdź się!

QUIZ. Znane cytaty ze szkolnych lektur. Znajdź brakujące słowo i nie zawiedź swojej polonistki!

2023-08-08 4:00

Witajcie w naszym quizie. Tym razem cofniemy się do czasów szkolnych i sprawdzimy, ile pamiętacie ze szkolnych lektur. Bez obaw, znajomość fabuły, bohaterów czy nawet tytułów utworów nie będzie potrzebna. Sprawdzian ograniczamy do brakujących słów w cytatach, które każdy z nas słyszał na lekcji języka polskiego. Gwarantujemy, że quiz nie będzie taki prosty, jak może wam się wydawać. Uzyskanie ponad połowy punktów może być powodem do zadowolenia, zaś zdobycie kompletu oznacza, że szkolne lektury znacie doskonale. Do dzieła!

"Pan Tadeusz", "Wesele", treny Jana Kochanowskiego, wiersze Czesława Miłosza czy literatura pozytywizmu. Każdy z nas miał w szkole styczność z tymi utworami. W naszym quizie sprawdzimy, ile pamiętacie z tamtych lat. Nie będziemy jednak pytać o nazwiska bohaterów, fabułę czy gatunki literackie. Koncentrujemy się na najważniejszych cytatach i brakujących w nich słowach. Jeśli w szkole byliście prymusami z języka polskiego, bez problemu poradzicie sobie z pytaniami, jakimi dla Was przygotowaliśmy. Jeśli nie jesteście pewni swojej wiedzy, sprawdźcie się, a dzięki ewentualnym błędom uzupełnicie braki. Do dzieła!

Quiz o cytatach ze szkolnych lektur. Sprawdź się!

Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z dziesięciu pytań. Każde z nich zawiera trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Powodzenia!

QUIZ. Znane cytaty ze szkolnych lektur. Znajdź brakujące słowo i nie zawiedź swojej polonistki!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Dokończ cytat. "Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię..."
DOROTA KOLAK u JARUZELSKIEJ O KOŚCIELE: „KAŻE NAM SIĘ WSTYDZIĆ”