Twardy Brexit, czyli bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może nastąpić już 29 marca. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie tłumaczy, że w obrocie celnym z Unią Europejską, będą stosowane przepisy celne, jak dla krajów trzecich, czyli niebędących członkami Unii Europejskiej. Dotknie to polskich firm, które prowadzą wymianę handlową z partnerami z Wysp, ale także tych, które wspomagają logistycznie takie przedsięwzięcia.
Takie firmy będą musiały od 30 marca stosować standardowe formalności celne w przypadku wywozu bądź przywozu towarów. Co to oznacza? Trzeba będzie dopełnić wszystkich formalności. A chodzi tu m.in. o zarejestrowanie się w usłudze „e-klient”, nadanie tzw. numeru EORI, składanie zgłoszeń i deklaracji celnych, a także o płacenie odpowiednich ceł.
Zobacz też: Flaga Unii Europejskiej zawisła na lubelskim ratuszu [ZDJĘCIA]
Spotkania z przedsiębiorcami odbyły się do tej pory w Białej Podlaskiej, Lublinie i Chełmie. Zaplanowano jeszcze jedno - 12 marca w Zamościu, w sali szkoleniowej Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego przy ul. Strefowej 5.
Więcej szczegółów o możliwych skutkach Brexitu dla polskich przedsiębiorców, można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.