Jesień

i

Autor: Pexels Prognoza długoterminowa na listopad 2022 od IMGW.

Eksperci już wiedzą!

Prognoza długoterminowa na listopad 2022. Tego nie było od wielu lat! IMGW aktualizuje pogodę

2022-11-04 15:05

Mamy początek listopada. Wielu z nas zastanawia się, jaka będzie pogoda przez resztę przedostatniego miesiąca roku. Od kilkunastu dni jesień pokazuje nam swoje piękniejsze oblicze, a temperatury sprawiają, że nawet nie myślimy o zbliżającej się zimie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaktualizował najnowszą prognozę długoterminową na listopad. Czego można się z niej dowiedzieć? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Prognoza długoterminowa na listopad 2022. Eksperci z IMGW o temperaturze

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) sprawdzili, jakich temperatur można się spodziewać w listopadzie 2022. Prognoza długoterminowa wskazuje, że temperatura w trwającym właśnie miesiącu będzie w całej Polsce powyżej normy. Co to oznacza? IMGW, tak jak inne ośrodki meteorologiczne na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozują w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. - Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - czytamy na stronie IMGW.

Zobacz: Pogoda na zimę 2022. Jasnowidz Jackowski powiedział, co nas czeka! Będzie siarczysty mróz czy ciągła plucha?

W praktyce oznacza to, że jeśli średnia temperatura w danym miesiącu jest powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Eksperci z IMGW zwracają jednak uwagę, że prognoza średniej temperatury powietrza odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Prognoza długoterminowa na listopad 2022. Temperatury w polskich miastach powyżej normy

Prognoza długoterminowa na listopad 2022 zakłada średnią temperaturę powietrza dla największych polskich miast. W Warszawie to przedział 3,5 - 5,2 °C. Dla porównania prezentujemy wskaźniki dla kilku innych, dużych polskich miast:

  • Białystok 2,3 - 4 °C
  • Gdańsk 4,7 - 5,7 °C
  • Katowice 3,9 - 5,5 °C
  • Kraków 3,8 - 4,8 °C
  • Lublin 2,8 - 4,6 °C
  • Łódź 3,5 - 5,4 °C
  • Poznań 3,8 - 5,4 °C
  • Wrocław 4 - 6 °C

Dla tych wszystkich miast, a także kilkunastu innych w różnych regionach Polski, prognozowana średnia temperatura w listopadzie 2022 ma być powyżej normy. Oznacza to zatem dość ciepły miesiąc, w porównaniu do wskaźników z przeszłości. Nie oznacza to jednak, że w listopadzie 2022 nie przytrafią się np. mrozy. Może być też tak, że temperatura w pojedynczych dniach listopada przekroczy 10 °C. Warto też zwrócić uwagę, że prognozy długoterminowe sprawdzają się z mniejszą częstotliwością niż prognozy krótkoterminowe.

Jaka będzie pogoda w piątek (4 listopada)? Szczegóły w artykule Mgły, deszcz i wichury do 70 km/h. Gdzie będzie najgorzej? [Prognoza IMGW na 4.11.2022]

Marek Zuber: "Rząd nie walczy z inflacją, to bzdura kompletna, którą politycy powielają" [Express Biedrzyckiej]