W województwie lubelskim skontrolowano pięć instytucji: Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublinie, Urząd Miasta w Chełmie, Urząd Miejski w Opolu Lubelskim, Urząd Miasta w Łukowie oraz MOPS w Kraśniku.
Władze samorządowe nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków – ocenia NIK. Zamiast programów o sprawdzonej skuteczności, finansowane są inne działalności, które nie zawsze przynoszą efekty.
– Jak ustaliliśmy, w latach 2016-2018, władze samorządowe finansowały głównie pogadanki, konkursy, wycieczki czy festyny – mówi Ksenia Maćczak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli. – Objęły nimi 10-krotnie więcej osób, niż programami rekomendowanymi. NIK ocenia, że takie prowadzenie profilaktyki jest nierzetelne.
Polecany artykuł:
Wszystkie skontrolowane przez NIK samorządy w naszym regionie zapowiadają, że wdrożą zmiany w swoich programach. Urzędnicy nie zgadzają się jednak ze stwierdzeniem, że dotychczasowe działania w tym temacie były nieskuteczne.
Z kolei specjaliści zwracają uwagę na fakt, że każda forma profilaktyki jest dobra, ale – z drugiej strony – w Polsce od lat brakuje ujednoliconego systemu, który można byłoby wdrożyć na okres dłuższy niż rok czy dwa. To właśnie długotrwałe programy przeciwdziałania uzależnieniom przyniosłyby większe efekty niż obecnie.
W wyniku ostatnich kontroli, NIK wnioskuje teraz do Ministerstwa Zdrowia o doprecyzowanie przepisów, wedle których działałyby samorządy.