Prof. Kazimierz Goebel nie żyje. UMCS w żałobie

i

Autor: fot. Bartosz Proll, UMCS Prof. Kazimierz Goebel nie żyje. UMCS w żałobie

Pożegnanie

Prof. Kazimierz Goebel nie żyje. Był wieloletnim rektorem UMCS. Pogrzeb

2022-07-25 11:05

Zmarł prof. Kazimierz Goebel. Był wybitnym matematykiem, ale też wieloletnim rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 90. Społeczność uczelni jest w żałobie. Śp. prof. dr hab. Kazimierz Goebel całe swoje życie zawodowe związał z Lublinem i lubelskim uniwersytetem. Wkrótce mamy poznać informacje dotyczące jego pogrzebu.

Rektor i Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z głębokim żalem zawiadamiają, że 21 lipca 2022 r. zmarł śp. prof. dr hab. Kazimierz Goebel, Rektor UMCS w latach 1993-1999 – przekazuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni.

Uroczystości pogrzebowe prof. dr. hab. Kazimierza Goebela odbędą się we wtorek, 26 lipca 2022 r. o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie – informują przedstawiciele UMCS.

Zmarł śp. prof. dr hab. Kazimierz Goebel. Był rektorem UMCS

Kazimierz Goebel urodził się 21 października 1940 r. w Warszawie. Z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej związany był zawodowo od czasu studiów do przejścia na emeryturę.

W 1963 r. został asystentem w Katedrze Zespołowej Matematyki, przekształconej w Zakład Równań Różniczkowych. W 1980 r. został Kierownikiem Zakładu i funkcję tę sprawował aż do przejścia na emeryturę. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1967 r., a stopień doktora habilitowanego w 1971 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1977 r., zaś tytuł profesora zwyczajnego w 1988 r.

Funkcję Prorektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pełnił w latach 1984-1987 oraz 1990-1993, a w latach 1993-1999 był Rektorem UMCS.

Lublin: Zmarł śp. prof. dr hab. Kazimierz Goebel

Za wybitne osiągnięcia na polu nauki oraz za działalność społeczną śp. prof. dr hab. Kazimierz Goebel został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego.

Profesor był zatrudniany na stanowisku visiting professor przez wiele zagranicznych uniwersytetów. Był Prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Oddziału Lubelskiego PTM. Członek: American Mathematical Society i European Mathematical Society, Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN, Komitetu Matematyki PAN oraz Przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badań Nieliniowych J.P. Schaudera w Toruniu.

Express Biedrzyckiej: dr Mirosław Oczkoś: 99 proc. ministrów i wiceministrów to klasyczni nieudacznicy