Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Wyniki słynnej aukcji

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/rihaij Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Wyniki słynnej aukcji

Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Wyniki słynnej aukcji

2021-08-16 8:27

To powrót legendy? Wyniki tegorocznej Pride of Poland, słynnej aukcji koni arabskich odbywającej się rokrocznie w Janowie Podlaskim, cieszą wiele osób. W niedzielę sprzedano 14 koni za łączną kwotę 1 mln 598 tys. euro. I choć same stadniny notują straty, to hodowane przez nie zwierzęta wciąż są popularne. I bardzo cenne.

Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Jakie są wyniki słynnej aukcji? W niedzielę sprzedano 14 koni za kwotę w sumie prawie 1,6 mln euro. Czy to oznacza powrót legendy? Najwyższe ceny na licytacji – po 450 tys. euro – osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: gniady ogier Equator oraz siwa klacz Emandorissa. – Jestem zadowolony z tego wyniku. Przed aukcją się obawiałem. To było wróżenie z fusów. 1,6 mln euro to jest bardzo dobry wynik, to jest ponad 7 mln zł. Stadnina w Michałowie dzisiaj zarobiła ponad milion euro – powiedział po aukcji Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, głównego organizatora imprezy, cytowany przez PAP. Na tegoroczną aukcję Pride of Poland wystawiono 16 koni arabskich czystej krwi – 13 klaczy i trzy ogiery – w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Najwyższe ceny na licytacji – po 450 tys. euro – osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: gniady 11-letni ogier Equator oraz siwa 9-letnia klacz Emandorissa. Equatora wylicytował nabywca z Arabii Saudyjskiej, a Emandorissę – z Kataru.

Zobacz też: Trąba powietrzna uderzyła w schronisko! Potworne straty. Psy pouciekały!

Festiwal In Garden w Lublinie

Za 250 tys. euro sprzedana została klacz Brodnica ze stadniny w Janowie Podlaskim, a 155 tys. euro wylicytowano za klacz El Maderę ze stadniny w Michałowie. Jak przekazuje Polska Agencja Prasowa, dwa konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Chalimoniuk powiedział, że na aukcję przyjechało rekordowo dużo kupujących – ok. 50. Kupcy pochodzili z 29 krajów, m.in. Belgii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Szwajcarii, Holandii. – Widać pewne „wygłodnienie” na rynku. Zastanawiałem się, czy pandemia przyniesie efekt pozytywny, czy negatywny. Był głód imprezy, bo przez cały czempionat były pełne trybuny i gości nie brakowało – powiedział.

Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich Krzysztof Poszepczyński powiedział dziennikarzom, że popyt na konie arabskie jest cały czas, choć „raz idzie do góry, raz idzie w dół”. – Ogólnie rzecz biorąc, konie się sprzedają, natomiast kwestia jest oczywiście ceny – podkreśli, i przyznał, że w ostatnim czasie ceny te „trochę zmalały”. W poniedziałek w Janowie Podlaskim odbędzie się jeszcze Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawiono 19 koni – 16 klaczy i trzy ogiery. W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 10 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln euro. Najwyższą cenę – 1 mln 250 tys. euro – wylicytowano za siwą klacz Perfinkę ze stadniny w Michałowie. Aukcję Pride of Poland poprzedził w Janowie Podlaskim trzydniowy 43. Narodowy Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. W pokazie łącznie zaprezentowano 150 koni z państwowych stadnin i hodowli prywatnych.

Sonda
Lubisz konie?