Do tej pory mieszkańcy wypożyczyli Lubelski Rower Miejski ponad dwa miliony razy. Tak wynika ze statystyk Porozumienia Rowerowego. Jak twierdzą aktywiści: jest to realny poziom wypożyczeń, ponieważ nie liczą oni (tak jak operator LRM) wszystkich, także tych nieudanych, wypożyczeń.
– W ubiegłym roku sprawdziliśmy 109 rowerów, czyli 12 proc. wszystkich rowerów miejskich – mówi Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego. – Okazało się, że 2/3 sprawdzonych przez nas rowerów posiadało jakąś usterkę. W sumie usterek było 125. Okazało się, że 1/3 tych wszystkich sprawdzonych przez nas rowerów nie nadawała się do jazdy, ponieważ ich stan nie spełniał warunków przepisów o ruchu drogowym.
>>> Lubelskie przedszkolaki powitały wiosnę! [WIDEO, AUDIO]
Usterki dotyczyły głównie hamulców i układu napędowego, czyli niesprawnych przerzutek, a także ruszających się siodełek czy kierownic. Problemem bywał także niedziałający dzwonek lub jego brak. Posłuchaj!
>>> Popularna sieć odzieżowa upada. Zamkną sklepy w Polsce, także w Lublinie!
– Dane o uszkodzonych rowerach przekazaliśmy operatorowi – mówi Wolny. – Teraz ponownie sprawdzimy, czy stan rowerów się polepszył. Obiecujemy, że do końca tygodnia audyt zostanie przeprowadzony na podobną skalę jak rok temu. Już teraz widzimy, że spora część podzespołów w rowerach jest wymieniona.
– Na pewno trzeba podkreślić, że w tym roku na pierwszy rzut oka widać, że te rowery przeszły pewne wymiany – mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego. – Są nowe dzwonki, nowe kierownice, kosze też wyglądają na nowe, są też nowe opony.
>>> Hotel dla millenialsów i ekstrawertyków? Moxy wkracza do Lublina [WIZUALIZACJE]
W czerwcu system Roweru Miejskiego ma być wzbogacony o 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów, a także o 20 stacjonarnych pompek do roweru, które będą przy wybranych stacjach. Dodatkowa inwestycja zostanie zrealizowana dzięki środkom z budżetu obywatelskiego.