Wśród technologii na sprzedaż m.in. zamek do którego można zadzwonić

i

Autor: Michał Serkiz, Radio ESKA Wśród technologii na sprzedaż m.in. zamek do którego można zadzwonić

Politechnika: Kup sobie robota. Uczelnia sprzedaje technologie [ZDJĘCIA]

2015-09-30 10:37

Nowinki techniczne łupem Politechniki Lubelskiej. Przez ostatni rok pracowali nad nowymi technologiami, teraz mogą iść na sprzedaż. 

Naukowcy zaprezentowali prototypy technologii , nad którymi pracowali przez ostatni rok. Mowa o dziesięciu pracach gotowych do komercjalizacji i wdrożenia w przemyśle.

Jednym z takich wynalazków jest zamek sterowany telefonem komórkowym – mówi Paweł Chrapowicki z Lubelskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. - Możemy do zamka do naszego mieszkania, które jest na drugim końcu Polski wysłać sms z numerem telefonu naszego klienta i jeśli ten klient, z tego numeru telefonu zadzwoni do naszego zamka to otworzą mu się drzwi w mieszkaniu, które wynajmuje – wyjaśnia.

Posłuchaj jak działa telefoniczny zamek do drzwi. Materiał Michała Serkiza.

Politechnika chwali się także wymiennikiem ciepła spaliny-powietrze, którego zaletami są niskie koszt wytworzenia w porównaniu z klasycznym wymiennikiem oraz możliwość łatwego czyszczenia powierzchni roboczej w systemie on-line.

Uczelnia przygotowała także pakiet wynalazków dla kuźni i firm lotniczych. - Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji samolotu poprzez możliwość zastosowania do jego budowy części kutych - mówi Chrapowicki z Politechniki. Obecnie wyroby z żebrami produkowane są głównie z odlewów, które charakteryzują się niższymi własnościami mechanicznymi i użytkowymi niż elementy uzyskane metodami obróbki plastycznej.

Wszystkie rozwiązania technologiczne są gotowe do komercjalizacji i wdrożenia w przemyśle.

W Lublinie już wcześniej pojawiały się technologie z Politechniki. Efektem pracy uczelni i MPK jest autobus EKO, który po mieście jeździ od wakacji. 

Wymiennik ciepła spaliny-powietrze stworzony przez naukowców jest tańszy i łatwiejszy w czyszczeniu

i

Autor: Michał Serkiz, Radio ESKA Wymiennik ciepła spaliny-powietrze stworzony przez naukowców jest tańszy i łatwiejszy w czyszczeniu