Naukowcy zaprezentowali prototypy technologii , nad którymi pracowali przez ostatni rok. Mowa o dziesięciu pracach gotowych do komercjalizacji i wdrożenia w przemyśle.
Jednym z takich wynalazków jest zamek sterowany telefonem komórkowym – mówi Paweł Chrapowicki z Lubelskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. - Możemy do zamka do naszego mieszkania, które jest na drugim końcu Polski wysłać sms z numerem telefonu naszego klienta i jeśli ten klient, z tego numeru telefonu zadzwoni do naszego zamka to otworzą mu się drzwi w mieszkaniu, które wynajmuje – wyjaśnia.
Posłuchaj jak działa telefoniczny zamek do drzwi. Materiał Michała Serkiza.
Politechnika chwali się także wymiennikiem ciepła spaliny-powietrze, którego zaletami są niskie koszt wytworzenia w porównaniu z klasycznym wymiennikiem oraz możliwość łatwego czyszczenia powierzchni roboczej w systemie on-line.
Uczelnia przygotowała także pakiet wynalazków dla kuźni i firm lotniczych. - Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji samolotu poprzez możliwość zastosowania do jego budowy części kutych - mówi Chrapowicki z Politechniki. Obecnie wyroby z żebrami produkowane są głównie z odlewów, które charakteryzują się niższymi własnościami mechanicznymi i użytkowymi niż elementy uzyskane metodami obróbki plastycznej.
Wszystkie rozwiązania technologiczne są gotowe do komercjalizacji i wdrożenia w przemyśle.
W Lublinie już wcześniej pojawiały się technologie z Politechniki. Efektem pracy uczelni i MPK jest autobus EKO, który po mieście jeździ od wakacji.