Pogoda szaleje! Trąba powietrzna pod Terespolem! Ostrzeżenia IMGW dla prawie całej Polski!

i

Autor: pixabay.com/skeeze Pogoda szaleje! Trąba powietrzna pod Terespolem! Ostrzeżenia IMGW dla prawie całej Polski!

Pogoda szaleje! Trąba powietrzna nad Terespolem! Ostrzeżenia IMGW dla prawie całej Polski!

2021-07-17 19:32

Sobota przyniosła zmienną pogodę, utrudniającą weekendową zabawę. W wielu obszarach naszego kraju warunki pogodowe stają się coraz cięższe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzą dla wielu województw, w tym dla pięciu najwyższego, trzeciego stopnia. Dodatkowo w północnej części kraju obowiązują alerty dotyczące upałów. Oznacza to, że na baczności powinni się mieć mieszkańcy niemal Polski, z wyjątkiem Zachodniego Pomorza. Jak podało IMGW, nie obeszło się bez pierwszych poważnych zjawisk atmosferycznych: w rejonie Terespola między województwami lubelskim a podlaskim zaobserwowano trąbę powietrzną!

W sobotnie popołudnie najtrudniejsza sytuacja pogodowa panuje w północno-wschodniej Polsce. W tym obszarze przechodzą aktualnie gwałtowne burze. Najpoważniejsze nawałnice padają w rejonie Białej Podlaskiej, obecnie kierują się na północ i północny zachód. Co więcej, niedaleko Terespola, blisko granicy Polski i Białorusi wystąpiła trąba powietrzna! Jak już wcześniej informowaliśmy, IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województwa podlaskiego, obecnie ostrzeżenie dotyczy też wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz północnych powiatów Lubelszczyzny i wschodniej części Mazowsza. Niebezpiecznie może być w górach! Synoptycy wydali czerwony alert dotyczący powiatu tatrzańskiego. Oznacza to, że w aż pięciu województwach obowiązują alerty najwyższego stopnia!

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm lokalnie do 90 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - informuje Tomasz Semeniuk z IMGW.

Na nagłe burze z piorunami i gradobicia powinni przygotować się mieszkańcy całej Polski! Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla niemal wszystkich regionów. Jedynie w województwie zachodniopomorskim synoptycy nie prognozują żadnych niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Niezależnie od zagrożenia z powodu burzy i gradu powinniśmy pamiętać, że w północnej części kraju wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW w sprawie upałów! Sobotnia pogoda zmienia się w Polsce jak w kalejdoskopie.

Zachód słońca w Jastarni