Podczas rozbiórki budynku znaleziono karabin. Był naładowany!

i

Autor: KWP Lublin Podczas rozbiórki budynku znaleziono karabin. Był naładowany!

Niecodzienne odkrycie

Podczas rozbiórki budynku znaleziono karabin. Był naładowany!

2023-03-26 18:44

Niecodziennego odkrycia dokonano podczas prac rozbiórkowych w miejscowości Dąbrowica Duża (woj. Lubelskie). W budynku znaleziono karabin z czasów II wojny światowej. Broń była mocno skorodowana i naładowana. Były w niej cztery pociski. Na miejscu znaleziska musieli interweniować saperzy.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Dyżurny komisariatu policji w Terespolu został powiadomiony o odnalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Został on znaleziony podczas rozbiórki budynku gospodarczego w miejscowości Dąbrowica Duża.

- Na miejsce natychmiast skierowani zostali funkcjonariusze po czym okazało się, że zabezpieczony przedmiot to skorodowany karabin wraz z 4 pociskami prawdopodobnie z czasów II wojny światowej - tłumaczy kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z komendy w Białej Podlaskiej. - Mundurowi zabezpieczyli również miejsce, do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Saperzy zabrali znalezisko do zniszczenia, a także sprawdzili pobliski teren. Nie znaleźli już kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Policjanci przypominają, że mimo, iż od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż można natknąć się na niebezpieczne "pamiątki" z tego okresu. Niewybuchy mimo, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie.

- Apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać czy przemieszczać - dodaje kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla. - W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić policję, a miejsce zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Podczas rozbiórki budynku znaleziono karabin. Był naładowany!

i

Autor: KWP Lublin Podczas rozbiórki budynku znaleziono karabin. Był naładowany!

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii

Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?
Niewybuch na placu budowy muzeum w Tarnowie