Reaktor plazmowy

i

Autor: Adam Tykło, Radio ESKA Reaktor plazmowy

Plazma z Lublina pojedzie do Genewy! Politechnika konstruuje [AUDIO, WIDEO]

2016-02-27 8:46

Wynalazki studentów i pracowników Politechniki Lubelskiej zostaną zaprezentowane w Szwajcarii. W kwietniu na 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków pokażą reaktor plazmowy.   

Prace nad reaktorami rozpoczęły się 5 lat temu. Przez ten czas powstawało kilka różnych wersji reaktorów. Nie wszystkie nadawały się do codziennego użytku. Reaktor plazmowy wygrał konkurs „Student- Wynalazca”. To, co w wynalazku jest niezwykłego to fakt, że reaktor generuje plazmę o niskiej, bezpiecznej dla pacjentów temperaturze. Jednocześnie gaz poddany obróbce plazmowej nie zmienia swoich właściwości.

- Naszym celem było wykonanie takiego reaktora, w którym gaz procesowy osiągnie tak niskie temperatury, żeby można było nim obrabiać powierzchnie zupełnie nieodporne na wysokie temperatury. Urządzenie planujemy wykorzystać np. w rolnictwie do obróbki nasion czy w medycynie do obróbki trudno gojących się ran – mówi prof. Joanna Pawłat z Politechniki Lubelskiej.

Posłuchaj, do czego można wykorzystać wynalazek. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.

Wstępne badania pokazały, że reaktor może przyspieszyć gojenie się ran. Plazma może wspomóc leczenie takich urazów, gdzie antybiotyki nie pomagają. Wyniki badań, które napływają do Lublina dowodzą, że plazma może posłużyć do leczenia stopy cukrzycowej, która często prowadzi do amputacji.

Nad wynalazkiem pracowali dwaj doktoranci, Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun oraz naukowcy z Politechniki- prof. Henryka Danuta Stryczewska, prof. Joanna Pawłat i dr inż. Jarosław Diatczyk.  

W Genewie oprócz reaktora plazmowego pojawią się „ Urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca oraz sposób skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca” oraz „Proteza ucha wewnętrznego o zmiennej długości”.