Grypa atakuje

i

Autor: pixabay.com

Ortomyksowirusy atakują. Darmowe szczepionki w ponad 40 lubelskich aptekach! [AUDIO]

2019-10-04 14:06

Darmowe sposoby walki z grypą w Lublinie. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać lubelscy seniorzy powyżej 65. roku życia. Badania wykonywane będą w czterdziestu czterech przychodniach.

Kichanie, smarkanie i kolejki w aptekach. Rozpoczął się sezon grypowy. Wielu lublinian stawia na domowe sposoby walki z przeziębieniem i grypą, tymczasem Urząd Miasta realizuje kolejną odsłonę darmowych szczepień dla najstarszych mieszkańców miasta.

Darmowe profilaktyka dla lubelskich seniorów

- Bezpłatne szczepienia będą wykonywane do wyczerpania zapasów szczepionek albo maksymalnie do 20 listopada - komentuje Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego Ratusza. Szczepienia można wykonać w dowolnej przychodni. Może z nich skorzystać ponad 9 tys. osób.

To bardzo istotne, aby właśnie seniorzy poddali się szczepieniu, bo obok dzieci, należą oni do grupy najbardziej zagrożonej powikłaniami.

Wirus grypy należy do rodziny ortomyksowirusów. Wyróżniamy wirus grypy typu A, B i C. Wirusy A i B mogą powodować najcięższe powikłania i skutkować epidemią, typ C jest lżejszy w przebiegu.

Bezpłatne szczepionki dla seniorów umożliwia program profilaktyki chorób zakaźnych w zakresie szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 65. roku życia.

- Na przestrzeni lat ze szczepień skorzystało około 83 tysiące seniorów. Na ten cel wydatkowaliśmy łącznie ponad 2,6 mln zł. Miło mi również poinformować, że nasz wysiłek i zaangażowanie w zakresie profilaktyki zdrowotnej zostały po raz kolejny docenione przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W tym roku otrzymaliśmy tytuł „Honorowego Eksperta w Zakresie Profilaktyki Grypy” – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.

Więcej szczegółów programu na stronie lublin.eu

Czosnek i imbir naturalną szczepionką

- Imbir bez GMO, czosnek i herbata z sokiem malinowym, cytryna -wyliczają mieszkańcy Lublina. 

Pamiętajmy, że grypy nie można lekceważyć i mylić jej z przeziębieniem. Domowe metody walki z grypą, takie jak cytryna, imbir, czosnek, sok malinowy są wskazane jedynie jako uzupełnienie wskazań lekarza. Mogą być stosowane także jako profilaktyka. W innym wypadku narażamy się na powikłania - wyjaśnia Anna Jadwiżyc, lubelski lekarz rodzinny.

- Domowe, babcine sposoby można próbować w przypadku łagodnego przebiegu grypy - dodaje lekarka. Kiedy pojawiają się objawy typowo grypowe, należy skonsultować je z lekarzem i sięgnąć po środki farmakologiczne. 

Główne objawy grypy to wysoka gorączka, bóle mięśniowo-kostne i stawowe.

Początek sezonu grypowego. Materiał Mateusza Kasiaka z Radia Eska Lublin

Jak walczyć z przeziębieniem?

Podstawową metodą profilaktyki według specjalistów są szczepienia. - Szczepimy się przed sezonem, najpóźniej do listopada - tłumaczy Renata Postawska-Chawryło, lekarz rodzinny z Lublina. Kiedy mamy sezon zachorowań unikamy zgromadzeń publicznych, ubieramy się odpowiednio do pogody. Ważne jest wietrzenie mieszkania i higieniczny styl życia.

W czasie choroby, oprócz środków farmakologicznych, ważny jest sen, nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta.