Jarosław S. ps. Masa

i

Autor: Wojciech Jargiło Jarosław S. ps. "Masa"

Nowe zarzuty dla „Masy”. Świadek koronny odpowie za łapówki?

2021-11-02 8:06

Jarosław Ł. dawał łapówki w zamian za fałszywe oświadczenia o stanie zdrowia? Zdaniem śledczych miał je wykorzystywać w toczącym się przeciw niemu postępowaniu karnym. Najsłynniejszy świadek koronny w Polsce usłyszał kolejne zarzuty. Nie jest jedynym oskarżonym, a sprawa – jak przyznają śledczy z Prokuratury Krajowej – ma wiele wątków.

Co grozi Jarosławowi Ł. czyli „Masie”? Najsłynniejszy świadek koronny w Polsce usłyszał nowe zarzuty. Prawdopodobnie znów stanie przed sądem. Jarosław Ł., pseudonim „Masa”, usłyszał kolejne zarzuty w lubelskiej Prokuraturze Krajowej. Śledczy informują, że dotyczą one wręczenia korzyści majątkowej oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę. Chodzi o fałszywe zaświadczenia lekarskie, które „Masa” miał sobie – zdaniem śledczych – załatwić za pieniądze, a później wykorzystywać i powoływać się na nie w toczącym się przeciw niemu postępowaniu karnym. Prokurator przedstawił Jarosławowi Ł. ps. „Masa” zarzuty wręczenia korzyści majątkowej oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę – podała Prokuratura Krajowa. Za zarzucane czyny najsłynniejszemu świadkowi koronnemu w Polsce może grozić do 10 lat więzienia.

Zobacz też: QUIZ. Dokończysz ten wiersz? Same klasyki. Pamiętasz je ze szkoły?

„Masa” nie jest jedynym oskarżonym, a fałszywe zaświadczenia lekarskie nie są jednym przedmiotem śledztwa i postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Krajową. Śledztwo dotyczy w sumie 19 osób – podaje PK.

Jak podaje PAP, zarzuty usłyszał również lekarz sądowy i dwie inne osoby. – Lekarzowi sądowemu Adamowi G. zostały przedstawione zarzuty poświadczenia, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nieprawdy w dokumencie mającym znaczenie prawne – podkreślają przedstawiciele Działu Prasowego Prokuratury Krajowej, dodając, że za zarzucane czyny grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Groby znanych Polaków na Powązkach w Warszawie

Jedna z osób usłyszała również zarzuty udzielania narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – dodała PK.

Śledczy przekazali, że w stosunku do podejrzanych – Marka K. oraz Adama G. prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. zł i 30 tys. zł.

Czego konkretnie dotyczą oskarżenia wobec „Masy”? – Zarzuty dotyczą udzielania korzyści majątkowych lekarzowi sądowemu i poświadczania nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wystawienie zaświadczeń z pominięciem przewidzianych przepisami ustawy o lekarzu sądowym procedur weryfikujących stan zdrowia świadka i oskarżonego oraz ich osobistych badań lekarskich. Następnie zaświadczenia te były używane w postępowaniach karnych – opisują śledczy PK, cytowani przez PAP. Zaznaczają, że prokurator nie wyklucza dalszych zarzutów w tej sprawie.

Prokuratura Krajowa przypomniała, że na początku stycznia 2020 roku lubelska PK skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi Ł. ps. „Masa”, Zbigniewowi G. – byłemu naczelnikowi Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i 20 innym osobom.

– Przedmiotowa sprawa w stosunku do Magdaleny P., Zbigniewa P. oraz Mariusza K. zakończyła się prawomocnym wyrokiem skazującym, w pozostałym zakresie postępowanie karne jest nadal prowadzone – przekazała PK.

Sonda
Znasz historię „Masy”, najsłynniejszego świadka koronnego w Polsce?

– Sprawa dotyczy czynów o charakterze korupcyjnym, oszustw kredytowych, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz udzielania korzyści majątkowych, wyłudzania usług budowlanych, wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych, ujawniania informacji niejawnych, udzielania substancji psychotropowych, udaremniania zaspokajania wierzycieli, składania zawiadomień o przestępstwach niepopełnionych i składania fałszywych zeznań, przywłaszczenia pieniędzy, przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariusza policji oraz wielu innych – podkreślili prokuratorzy.

Jarosław Ł., ps. „Masa”, najsłynniejszy świadek koronny w Polsce, do tej pory został oskarżony o popełnienie siedemnastu czynów, za które grozi mu do 10 lat więzienia.