Firma Prairie przeanalizowała rynek i opracowała wyniki wstępnego stadium potencjału ekonomicznego. Nowa kopalnia Lubelszczyzny może stać się najbardziej efektywnym zakładem górniczym w Europie.
Kopania Jan Karski ma powstać w Zagłębiu Lubelskim. Będzie miała istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapotrzebowania na węgiel kamienny. Według analiz zasobność węgla wysokiej jakości to 164 miliony ton, w tym pokłady węgla koksującego oraz wysokiej jakości węgla energetycznego.
Inwestycja wyróżnia się niską chłonnością kapitału oraz potencjałem położenie w rejonie o tradycjach górniczych. Analizy mówią o 24 latach żywotności kopalni.
Kopania z nowatorskim podejściem
Jan Karski ma przemyślaną selekcję udostępniania pokładów węgla przez szybkie uruchomienie optymalnej ekonomicznie eksploatacji. Przez nowoczesny projekt ma obniżyć koszty operacyjne, a zautomatyzowane technologie zwiększą efektywność i elastyczność.
Harmonogram projektu
Zakończony został już program wierceń i dokumentacja geologiczna. Wnioski o koncesję wydobywczą zostaną złożone w pierwszej połowie przyszłego roku, w 2018 roku rozpoczną się prace przy głębieniu szybów, a pierwsza produkcja już w 2022 roku.
Koszt całkowity budowy kopalni to ponad 630 milionów dolarów, z czego 421,7 mln USD to budowa infrastruktury podziemnej.