Noc Kultury 2015

i

Autor: Marcin Butryn/ nockultury.pl Noc Kultury 2015

Noc Kultury w Lublinie: Miasoczasoprzestrzeń w roku 700-lecia [PROGRAM]

2017-05-31 12:53

W roku 700-lecia w Noc Kultury Lublin przeniesie się w czasie, będzie można odkryć historię miasta i jego dziedzictwo. Uczestnicy będą mogli poznać początki tworzenia Lublina.

Specjalną edycję Nocy Kultury, która odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę, ¾ czerwca tworzyć będą artyści nie tylko z naszego miasta, ale także z zaprzyjaźnionych europejskich ośrodków. Będzie też lubelsko, bo zaangażowani zostali młodzi rodzimi artyści. Będzie królowała miastoczasoprzestrzeń!

Sztuki wizualne

Pogrążony we mgle Zaułek Hartwigów i powietrzne meduzy nad ulicą Kowalską to zaproszenie do świata, który dawno przeminął, lub którego nigdy nie było. W tym roku koordynatorzy Nocy Kultury chcą szczególnie zwrócić naszą uwagę na ulicę Furmańską. Zarówno jej nazwa, jak i historia sięgają dawnych czasów. Swoje bazy mieli tu przewoźnicy i tragarze, którzy obsługiwali transport towarów i osób we wszystkich zakątkach miasta. Podczas Nocy Kultury przekonamy się jak na Furmańskiej mogło wyglądać Stworzenie Świata.

Zwierzęce motywy Nocy Kultury będą nas zaskakiwać m.in. na ulicy Cyruliczej. W gąszczu chrząszczy to instalacja artystyczna składająca się z pięciu dużych białych rzeźb zainspirowanych światem owadów i stworzonych przez Cezarego Sielickiego.

Przechadzając się po zakątkach Furmańskiej i Cyruliczej, nie możemy przegapić kolejnego „zwierzaka”. W nawiązaniu do szesnastowiecznej legendy o genezie nazwy „Lublin” z kronik Marcina Kromera, na tylnej ścianie Gimnazjum Śródziemnomorskiego powstanie mural Czułość Ryb.

Ze świata zwierząt przenosimy się do świata roślin. Zielona Herbatka to plenerowa instalacja składająca się z posadzonych i wyhodowanych przez dzieci z lubelskich szkół i przedszkoli roślinek. Niecodzienności instalacji nadaje fakt, iż naczynia w jakich zasadzono rośliny to niepotrzebne, wyszczerbione elementy zastawy stołowej tj. filiżanki, kubki, wazoniki, imbryczki czy cukiernice. Wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane na Placu Rybnym.

Przez Bramę Rybną powoli wracamy do ścisłego Starego Miasta. Tam nie spotkamy już zwierząt ale za to czeka na nas roślinna niespodzianka. Floral to wielobarwna instalacja z żywych kwiatów i liści. Użyte rośliny szczelnie pokryją ścianę wewnętrzną bramy, stając się jedynym w swoim rodzaju „żywym muralem”.

Jesteśmy teraz na Rynku pod Trybunałem. Znany wszystkim mieszkańcom zabytkowy budynek na jedną noc opanuje Żar Żywiołów. Trybunał Koronny udekorowany zostanie niepoliczalną ilością balonów! Wszystkie 46 okien budynku będzie kipieć balonową masą.

Jeśli uda nam się oderwać wzrok od balonowego Trybunału i wejść w ulicę Złotą, a później w Archidiakońską, zobaczymy kolejną niezwykłą instalację artystyczną. Wycinanka z lasu to składający się z trzech prac z czarnego papieru wielkoformatowy projekt, który zostanie wstawiony w okna jednej z kamienic.

Z Archidiakońskiej już tylko dwa kroki aby znaleźć się na ulicy Grodzkiej. Tam, nad główną ulicą lubelskiego Starego Miasta, zobaczymy Łapacz snów. Ulicą Grodzką zmierzamy prosto na schody Lubelskiego Zamku. Podczas tej czerwcowej nocy będziemy mogli tam „złapać” kolejnych zwierzęcych bohaterów Nocy Kultury, a przede wszystkim podziwiać niezwykłą instalację inspirowaną światem fauny – Efekt motyli.

Po chwili odpoczynku na zamkowych schodach możemy ruszyć na poszukiwanie 27 ukrytych obrazów. Artystka, Katarzyna Kowalska ofiarowuje mieszkańcom 27 swoich prac, które poukrywane w miejskich zakamarkach będą czekać na właścicieli. W euforii poszukiwania malarstwa Kowalskiej, nogi mogą ponieść nas na ulicę Jezuicką, gdzie znajdziemy Gry Uliczne i Zabawy. W co grają ludzie? – to pytanie stare jak pierwsza partia kości rozegrana w skalnej jaskini, wciąż aktualne w dobie coraz bardziej skomplikowanych zabaw wirtualnych.

ZOBACZ TEŻ >>> Wsie widmo na Lubelszczyźnie - opustoszałe ulice, walące się domy [WIDEO]

Na Placu Wolności czekać będzie na nas gigantyczna zagadka: Hydrozagadka – wieża ciśnień 2017 – instalacja artystyczna nawiązująca do historii miasta, inspirowana nieistniejącym już budynkiem, należącym niegdyś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Tylko na tę jedną noc wieża ciśnień po 70 latach pojawi się ponownie w krajobrazie Lublina. Konstrukcja będzie składać się z 8 ścian, po 22 metry wysokości i 3 metry szerokości każda. Całość zostanie obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton!

Większość uczestników Nocy Kultury zaczyna i kończy swoją podróż na deptaku, gdzie na latarniach znajdzie instalację artystyczną o nazwie Jednostronnie. Tam też, pod miejskim ratuszem znajdziemy miejsce do wytchnienia i odpoczynku.

Teatr

W tym roku moduł teatralny Nocy Kultury będzie miał charakter iście europejski. Zanguango Teatro to grupa pochodząca z kraju Basków. Na lubelskim deptaku zaprezentuje spektakl uliczny FLUX, uznany w 2016 na TAC Festival w Valladolid za najbardziej oryginalny i innowacyjny.

Szwajcarski duet z teatru tańca Dodo Cabegna w czerwcową noc wystąpi przed lubelską publicznością dwukrotnie. „Silent Pact” to spektakl zainspirowany książką Marjorie Wallace pt. „Silent Twins”. Podczas Nocy Kultury nie zabraknie też rodzimych teatrów. Dziedziniec Zamku Lubelskiego wypełnią obrazy i muzyka ze spektakli neTTheatre i Pawła Passiniego z ostatnich pięciu lat.

Muzyka

Nie ma Nocy Kultury bez brzmienia, szczególnie tego lubelskiego, ale podobnie jak w ubiegłym  roku usłyszymy także gości z zagranicy. Oto co nasz czeka:

Dach Tarasów Zamkowych po raz drugi będzie jednym z punktów na mapie Nocy Kultury. Stanie tam scena muzyczna, której gościem specjalnym będzie niezwykły duet polsko-brytyjski, czyli Smolik / Kev Fox.

Groove Onkels, czyli perkusyjno-recyklingowe show prosto z Niemiec- ich motto brzmi „Rytm jest w wiadrze… instrumenty są przereklamowane”. Pięć 240-litrowych koszy na śmieci w połączeniu z czterema przezabawnymi Śmieciarzami wydobywającymi dźwięki z koszy, wiaderek i butelek przy pomocy łyżek, patyków oraz szczotek klozetowych, tworzą całość z efektowną choreografią. Na Placu po Farze czeka nas niezapomniane show, które pozostawia publiczność z otwartymi ustami oraz błyszczącymi z wrażenia oczami.

Spaceboys – „Trzecie Oko Pana Kleksa” zagrają na podwórku przy ulicy Grodzkiej 7 koncert inspirowany legendarną „Akademią Pana Kleksa”.

ZOBACZ TEŻ >>> Najlepsze miejsca na krótki wypad poza miasto. Gdzie warto się wybrać?

N4 – Jam\’o\’Bus! to nowa linia autobusowa uruchomiona specjalnie na Noc Kultury. Na tę okazję zostanie zaadaptowany czerwony double-decker (autobus piętrowy), który będzie wypełniony instrumentami, muzykami i niepowtarzalną atmosferą zabawy i muzycznej improwizacji.

Most Kultury (Most Lutosławskiego) stanie się po raz kolejny muzyczno-taneczną strefą Nocy Kultury. Znajdziemy tam lubelskie brzmienia i usłyszymy wykonawców, którzy zgłosili się w otwartym naborze i zostali wybrani przez jury Lubelskiej Bazy Muzycznej.

Dla wszystkich lokalnych patriotów największą niespodzianką tegorocznej Nocy Kultury będzie projekt inspirowany niezwykłą znajomością z pociągu na trasie Warszawa-Lublin – Pocztówka z Lublina. Jerzy Zawisza, przypadkowy współpasażer, o którym dość głośno było ostatnio w lubelskich mediach, opowiedział o swojej miłości do naszego miasta i wspomnieniach z dzieciństwa spędzonego w śródmieściu. W jego pamięci wiecznie żywy jest obraz wspólnego śpiewania i zabaw z kolegami na podwórku w okolicach ulicy 3 Maja. Pan Jerzy zaśpiewał w przedziale piosenkę, którą doskonale pamięta z najmłodszych lat. Zarejestrowane nagranie pozwoliło na przywrócenie utworu w nowej aranżacji przygotowanej przez Łukasza Jemiołę, Urszulę Czerniak i Tomasza Deutryka.

Film

Podczas najbardziej wyjątkowej nocy w roku, będziemy mogli obejrzeć filmy wyprodukowane specjalnie na tę okazję. W nocy z 3 na 4 czerwca odbędzie się ich absolutna premiera.

27 minut to zaproszenie do poznania atmosfery lubelskich dzielnic, a przewodnikiem wyprawy będzie Marcin Butryn. Każda dzielnica to jedna minuta filmu. Wystarczająco dużo by oddać charakter i klimat miejsca, a jednocześnie na tyle mało, by pobudzić ciekawość i zachęcić do dalszych poszukiwań. Sprawdźmy co autor znalazł pięknego i ciekawego w naszym najbliższym sąsiedztwie.

ZOBACZ TEŻ >>> 10 niebezpiecznych miejsc w Lublinie! Których trzeba unikać?

Lublin: Gadające głowy to film inspirowany obrazem Krzysztofa Kieślowskiego z 1980 roku. Kieślowski przeprowadził pewnego rodzaju sondę społeczną. Już nie premierowo, ale za to strasznie – podczas Nocy Kultury nie zabraknie także Nocnego Kina Grozy, które straszyć będzie w sali widowiskowej dawnego Teatru Andersena.

Strefa Twórczości i Inspiracji oraz Sportów Miejskich

W tym roku Strefę Warsztatową będzie można znaleźć na Błoniach pod Zamkiem. To miejsce pełne inspiracji dla dzieci i dorosłych. W programie znajdą się pokazy i prezentacje wszelkiego rodzaju twórczości. Między innymi będzie można wykonać niepowtarzalną porcelanową biżuterię. Niepowtarzalną, ponieważ zatopimy w niej własne linie papilarne. Wspólnie narysujemy również olbrzymią panoramę Lublina a także nauczymy się składać orgiami.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie Nocy Kultury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.