Niska jakość powietrza w Lublinie. Przekroczenie norm

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/Logirl Niska jakość powietrza w Lublinie. Przekroczenie norm

Niska jakość powietrza w Lublinie. Przekroczenie norm [AUDIO, WIDEO]

2017-12-18 12:42

Smog daje się we znaki mieszkańcom miast niemal w całej Polsce. W Lublinie czy Zamościu nie jest lepiej. W ostatnich 24 godzinach normy jakości powietrza były mocno przekroczone. Jest lepiej, ale nieznacznie.

Jakość powietrza poprawia się w trakcie dnia, ale nie możemy liczyć na znaczącą zmianę. Wszystko przez pogodę, która sprawia, że szkodliwe pyły i substancje utrzymują się w powietrzu.

W poniedziałek przed południem jakość powietrza w Lublinie jest oceniana jako dostateczna. Takie wskazanie podaje stacja pomiarowa zlokalizowana przy ul. Obywatelskiej. Jeszcze o godz. 9.00 sytuacja wyglądała dużo gorzej. Więcej na ten temat wie nasza reporterka, Anna Opasiak. Posłuchaj!

>>> Lublin: Świąteczne iluminacje na Waszych zdjęciach z Instagrama! [GALERIA]

Natężenie szkodliwych substancji w powietrzu było największe dzisiejszej nocy. Na stacji w Lublinie przy ul. Obywatelskiej oraz w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 określonego dla 24 godzin – poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Prognozy na poniedziałek nie są najlepsze. Utrzymujące się, wysokie wartości stężeń 1-godzinnych i niekorzystne warunki meteorologiczne, wskazują na możliwość utrzymywania się przekroczenia także w poniedziałek – informuje WIOŚ.

Problem smogu występuje zwłaszcza na południu i w centrum kraju. Dowodem jest mapa jakości powietrza Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Znaczna część Polski – niestety – świeci się na czerwono! Aktualne wskazania mapy możecie śledzić na smog.ekolublin.pl.

Niska jakość powietrza w Lublinie. Przekroczenie norm

i

Autor: Europejska Agencja Ochrony Środowiska/smog.ekolublin.pl Niska jakość powietrza w Lublinie. Przekroczenie norm

>>> Lublin: Przedstawiciele tych zawodów bez problemu znajdą pracę w 2018!

Na portalu smog.ekolublin.pl możecie też śledzić aktualne wskazania stacji badawczej przy ul. Obywatelskiej i nieoficjalnych wskazań z systemu airly.eu. Strona jest częścią nowej inicjatywy realizowanej przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Zobaczcie raport smogowy dla całej Polski w #TOWIDEO:

>>> Lublin: 77-latka omal nie straciła 60 tys. zł! Oszuści znów w akcji [WIDEO]

Eksperci przypominają, że Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej pod względem stężenia pyłów i rakotwórczego benzopirenu.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka przekonuje, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce każdego roku umiera przedwcześnie 40-50 tysięcy osób.

Skąd ten smog? M.in. z naszych domowych pieców. Używamy paliw niskiej jakości, które – w wyniku spalania – zmieniają się w szkodliwe substancje. Muły i floty (flotokoncentraty), miały, drewno z rozbiórek, tworzywa sztuczne – to materiały, które nie nadają się na paliwo opałowe. Praktyczny poradnik dotyczący tego, co palić – znajdziecie tutaj.

Jakość paliwa opałowego kontroluje m.in. straż miejska, która może ukarać mandatem osoby, które używają nieodpowiednich materiałów trafiających do naszych pieców.

>>> Nasze DROGIE święta. Ile zapłacimy za zakupy spożywcze? [WIDEO, AUDIO]