Niemcy wjechali na Lubelszczyznę: Zobacz nieznany kolorowy film! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2016-03-30 19:19

Jak wyglądała Lubelszczyzna w czasie II wojny światowej? Co się działo w regionie? Teraz możecie przenieść się w czasie za sprawą odnalezionego filmu!

Chociaż jest to zaledwie niewiele ponad trzy minuty to można w nich poznać tragedię tamtych czasów. Zobacz jak wyglądały miasta regionu w czasie okupacji niemieckiej.

Ujęcia filmu pochodzą z lipca 1940 roku. Nagrane były na moście na Wiśle w Puławach, w Kazimierzu oraz w tamtejszym getcie. widoczne są również ruiny zamku w Janowcu po drugiej stronie Wisły, fragment stacji kolejowej w Dęblinie. Na nieznanym dotąd filmie widać również Żydów pracujących przy odbudowie mostu.

Wspomnienia

Niemieccy żołnierze zostali zapamiętani przez mieszkańców Lubelszczyzny. W ich wspomnieniach usłyszeliśmy między innymi, że tęsknili za własnymi dziećmi, obawiali się dalszej wędrówki na wschód. Pani Halina, mieszkająca jako małe dziecko w jednej z podlubelskich wsi opowiada, że jej, jej siostrom i kolegom wehrmachtowcy oddawali m.in. cukierki i czekoladę ze swojego żołnierskiego przydziału. Po drugiej stronie wspomnień są dramaty m.in. rodzin żydowskich, które wysiedlano z domów i wysyłano do obozów koncentracyjnych...

Zobacz film z czasów II wojny światowej: