– „KrewKarta” to dokument, który informuje o grupie krwi danej osoby, jest ważna z dokumentem tożsamości – mówi lek. med. Małgorzata Orzeł, lekarz specjalista transfuzjologii klinicznej i zastępca dyrektora w RCKiK w Lublinie. – „KrewKarta” może być dokumentem ratującym życie.
Zobacz WIDEO!
>>> Tragiczna śmierć zakonnika z Lublina. Piotr Hejno zginął we francuskich Alpach
Gdy np. mamy wypadek, krwotok i pilnie potrzebujemy krwi, lekarz od razu wie jaką grupę należy nam podać. W przeciwnym wypadku wykorzysta krew uniwersalną 0 Rh-, której zapas wcale nie jest taki duży.
„KrewKartę” można wyrobić między innymi w RCKiK w Lubinie, w jego oddziałach terenowych, ale też np. w Luxmedzie.
– Honorowi krwiodawcy otrzymują od nas taką kartę za darmo – mówi Orzeł. – Dlatego zachęcam żeby przyjść do nas i oddać krew. Można też odpłatnie wyrobić sobie taką „KrewKartę”. Trzeba dwukrotnie oznaczyć grupę krwi, co kosztuje około 75 zł. Wydrukowanie samej „KrewKarty” to około 16 zł.
W ubiegłym roku RCKiK wydawało okołu stu takich kart miesięcznie. – W roku 2018 zainteresowanie „KrewKartami” nieco wzrosło. Wydawaliśmy ich więcej niż w poprzednich latach – mówi Orzeł.
>>> Dramatyczny wypadek. Nie żyje małżeństwo, dzieci w szpitalu [ZDJĘCIA]
>>> Lublin: Protest „żółtych kamizelek” wśród urzędników. Mówią: „dość jałmużny”
Okazuje się jednak, że w dalszym ciągu spora część mieszkańców naszego miasta nie wie, czym jest „KrewKarta”. Posłuchaj!
Więcej informacji na temat oddawania krwi i „KrewKarty” znajdziecie na stronie www.rckik.lublin.pl.