Na sprawie nie stawili się młodzi mordercy, jedynie ich obrońcy i prokurator

i

Autor: Adam Tykło, Radio ESKA Na sprawie nie stawili się młodzi mordercy, jedynie ich obrońcy i prokurator

Mordercy z Rakowisk znów przed sądem: Chcą łagodniejszego wyroku! [AKTUALIZACJA]

2016-04-12 12:36

Morderstwo z Rakowisk powraca na wokandę. Dziś odbywa się proces odwoławczy Zuzanny M i Kamila N.

Nie będzie łagodniejszego wyroku

AKTUALIZACJA, godz. 14.42

Sąd utrzymał obowiązujący wyrok. Zuzanna M. i Kamil N. spędzą 25 lat w więzieniu. Według sędziego Andrzeja Kaczmarczyka, mordercy ze względu na swój wiek mają szansę na resocjalizację.

Apelacje nie kwestionowała winy zabójców, ale domagała się jedynie złagodzenia kary. Opierała się na wyeksponowaniu najkorzystniejszych aspektów i wykazaniu, że to ani Kamil N., ani Zuzanna M. nie byli bezpośrednio winni wydarzeniom w grudnia 2014 roku. Apelacja Kamila N. polegała jedynie na próbie zrzucenia winy na Zuzannę M., choć zeznania Kamila mówią co innego. Sąd Apelacyjny nie znalazł żadnych uchybień w poprzednim wyroku.

Jak argumentował sąd żaden z wniosków odwoławczych nie zasługiwał na rozpatrzenie. W swym uzasadnieniu sędzia argumentował, że nie było nawet prób ustalenia nowych dowodów, był brak rzetelnego podejścia do dowodów.

.......

AKTUALIZACJA, godz. 10.25

Obrońca Zuzanny twierdzi, że rażąca jest niewspółmierność kary. W jego odczuciu brakuje perspektywy odniesienia do art. 54 par. 1, czyli spojrzenia na oskarżonych jako młodych ludzi, wykazujących dobre cechy do resocjalizacji. Obrońca Zuzanny M. wnosi też o nieuwzględnienie apelacji prokuratora.

Nie żałuje ludzi!

Prokurator podtrzymuje apelację Prokuratora Okręgowego i nie uwzględnia apelacji obrońców. Prokurator twierdzi, że skrucha nie może być środkiem łagodzącym. Uważa, że tacy ludzie nie mogą żyć w normalnym społeczeństwie. Z opinii biegłych psychiatrów wynika, że oskarżeni przyjęli postawę obrony, być może ze świadomości ciążącego wyroku długiego więzienia. Zuzanna żałuje tego co zrobiła, ale nie żałuje ludzi. Te okoliczności, czyli skrucha i przyznanie się do winy, nie są powodem do złagodzenia kary.

Wyrok zostanie ogłoszony dziś po godzinie 14.00

.......

AKTUALIZACJA, godz. 10.10

Obrońca Kamila N. chce uchylenia obecnego wyroku i przekazanie sprawy w ponowne rozpatrzenie do sądu I instancji, prosi także o złagodzenie wyroku dla Kamila.

- Kamil twierdzi, że Zuzanna ustalała transport do Krakowa, zacierała ślady, czyli uprała oraz wyrzuciła ubranie, a także szukała w internecie informacji jak zabić człowieka. W celu zapewnienia kontaktu kupiła studentom dwa startery, a sam Kamil miał nie brać udziału w procederze – informuje obrońca Kamila N.

…......

AKTUALIZACJA, godz. 9.40

Obrońca Kamila N. złożył wniosek o przesunięcie rozprawy z powodu obecnego pobytu w szpitalu przy Al. Kraśnickiej. Prokurator oddalił ten wniosek. Oskarżony był powiadomiony o rozprawie i wczoraj został wypisany ze szpitala. Obecność Kamila N. nie jest obowiązkowa, odroczenie z tego powodu jest bezcelowe.  

.......

Młodzi ludzie za brutalne morderstwo rodziców chłopaka usłyszeli wyrok 25 lat więzienia. Ten zapadł w grudniu 2015 roku, po roku od zabójstwa.

Seria odwołań

Jako pierwsza od wyroku odwołała się Prokuratura, chodziło o uchylenie wyroku w części dotyczącej kary i ponowne rozpatrzenie sprawy. W takiej sytuacji prokurator może ponownie wnioskować o dożywocie.

Od wyroku odwołali się również obrońcy skazanych. Ci chcą zmniejszenia wyroków z 25 lat pozbawienia wolności do kary w przedziale 12-15 lat. Jak zapowiedzieli, Zuzanna M. i Kamil N. nie stawili się dziś w sądzie.

W sądzie jest i sprawę śledzi Adam Tykło, reporter Radia ESKA.

Do zabójstwa doszło w grudniu 2014 roku. Nastolatkowie zadali rodzicom chłopaka kilkadziesiąt ciosów nożami.