Park Ludowy, który w „czynie społecznym” powstał na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jest najmłodszym i największym tego typu miejscem w Kozim Grodzie. Liczy ok. 23 ha powierzchni. Dla porównania: założony w 1837 roku Park Saski ma 12 ha, a niewiele młodszy od „Sasa” Park Bronowicki jeszcze mniej.
– To było takie urokliwe miejsce, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych chodziło się tam całymi rodzinami – wspominają starsi mieszkańcy miasta, przypominając sobie o pięknych alejkach, ciekawych roślinach i kafejce... w ustawionym na jednym z placów samolocie!
Zobacz też: Krupe: CIĄGNIK BEZ KIEROWCY! Traktor uciekł rolnikowi. Nieprawdopodobne! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Niestety, z roku na rok Park Ludowy niszczał coraz bardziej. Niszczyła go przyroda – położenie na podmokłym gruncie nieopodal Bystrzycy nie służyło drzewom, niszczyli go także ludzie. Dość powiedzieć, że tuż przed remontem miejsce to upodobali sobie smakosze tanich win, a obszar parku stał się jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Lublinie.
Gruntowna rewitalizacja nie była tania – wykonawca zainkasował za nią ok. 44 mln złotych, z czego ponad 20 mln pochodziło ze środków unijnych. Miało być kilkanaście milionów taniej, w trakcie robót okazało się jednak, że prac jest o wiele więcej, niż się spodziewano. Patrząc na to, co dostaliśmy, chyba było warto! Co zobaczymy w odnowionym Parku Ludowym?
– Amfiteatr z fontanną oraz dydaktyczny ogród roślin wodnych, dwa duże place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, strefy linariów oraz aktywnego odpoczynku z siłownią zewnętrzną, placami ćwiczeń workout i fitness – wymieniają jednym tchem urzędnicy Ratusza. – Naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów, czyli pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna, a także wybiegi dla psów różnej wielkości.
Zobacz też: Zamość: PIJANY KIEROWCA KARETKI. Miał trzy promile. Na rondzie wjechał w busa
Zobacz też: Szczepionka na COVID od niedzieli w Polsce. W Lubelskiem najpierw w tych szpitalach [LISTA]
Nie można nie wymienić w tym miejscu ciekawej architektonicznie kładki nad Bystrzycą, pod którą znalazło się miejsce dla przystani kajakowej. Do tego 70 budek dla ptaków i kilkadziesiąt uli....
– Mam nadzieję, że to dobry prezent dla Lublina na święta Bożego Narodzenia i zrewitalizowany Park będzie miejscem świątecznych spacerów. Mając nadzieję na to, że warunki epidemii pozwolą na to, że wiosną spotkamy się na wspólnym zwiedzaniu Parku połączonym z uruchomieniem fontanny – nie kryje dumy Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.