Niezabezpieczenie wodomierza lub instalacji przed mrozem może doprowadzić do przerwy w dostawie wody oraz spowodować poważne straty! Według polskiego prawa to odbiorca wody zobowiązany jest do zabezpieczenia wodomierza i studzienki wodomierzowej lub pomieszczenia z wodomierzem przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych.
Co i kiedy robić?
Temperatura w pomieszczeniu z zestawem wodomierzowym nie powinna być niższa niż +4°C. Aby ustrzec się przed niższą temperaturą trzeba zabezpieczyć pomieszczenie, w którym znajduje się wodomierz i instalacja wodociągowa. Czasem należy nawet naprawić ściany, wstawić brakujące szyb oraz uszczelnić drzwi i okna.
Przewody wodociągowe, które przebiegają przez nie ocieplone pomieszczenia trzeba ocieplić np. przy pomocy styropianu. Jeśli wodomierz jest w studzience zwrócić uwagę na to czy pokrywa jest prawidłowo zamknięta oraz czy nie jest uszkodzona.
A co jeśli budynek jest nie używany?
Jeśli budynek czynny wyłącznie latem należy zakręcić dopływ wody do budynku, spuścić wodę z instalacji i zabezpieczyć wodomierz.
Ups. Awaria! Co robić?
Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody i uszkodzenia wodomierza skutkującego utratą szczelności, należy zamknąć dopływ wody. Wyciek należy zgłosić pod bezpłatny całodobowy numer alarmowy 994. MPWiK dokona wtedy wymiany wodomierza. Niestety będzie to usługa odpłatna.