Osoba z tatuażem dawcą szpiku? Jak najbardziej! Możesz pomóc chorym na białaczkę [AUDIO, GALERIA]

2019-05-14 15:53

Możesz mieć tatuaż i pomóc chorym. Posiadanie tatuażu nie wyklucza z rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Fundacja DKMS zniosła blokadę na tatuaż – mówi Aleksandra Bukiel, działaczka społeczna i koordynatorka akcji Helpers' Generation z Lublina. Można się rejestrować, bo fundacja uświadamia ludzi, żeby robili tatuaże w gabinetach odpowiednio do tego dostosowanych dodaje Bukiel.

>>> Lubelskie uczelnie i szpitale wspólnie zachęcają do pomocy. Rusza Helpers' Generation! [AUDIO]


Co więcej, tatuaż możemy wykonać po rejestracji do bazy, bo fundacja jest w stanie zdiagnozować dawcę potencjalnego i faktycznego. Mówimy tu na przykład o wirusowym zapaleniu wątroby czy wirusie HIV. Potencjalny dawca powinien jednak zgłaszać każdorazowo robiony tatuaż fundacji i wybierać profesjonalne salony.

– Jestem w bazie dawców DKMS, tatuaż miałam przed rejestracją, czekam na swojego bliźniaka genetycznego. Teraz wykonuję kolejny tatuaż – mówi pani Ada, potencjalna dawczyni. Warto to robić, nawet jeśli ma się tatuaż, nie jest to absolutną przeszkodą. Trzeba to robić jednak z rozwagą dodaje.

Na pewno nie powinniśmy tatuować się w domu. – Warto zwrócić uwagę na igły. Czy są rozpakowane przy nas. Ja zawsze rozpakowuje je przy kliencie, żeby się nie stresował. Powinniśmy rozejrzeć się po studiu, czy jest czysto tłumaczy lubelska tatuażystka, Laura Zbytniewska.

>>> Lubelskie: Brakuje pielęgniarek! Sytuacja jest trudna. Nowe przepisy nic nie zmieniły? [WIDEO]


Salony tatuażu są regularnie kontrolowane przez sanepid. O potrzebne zaświadczenie możemy poprosić przed decyzją o wytatuowaniu. Dzięki zniesieniu blokady na tatuaż, osoby wytatuowane nie są stygmatyzowane. Tatuaż już od wielu lat, w sensie kulturowym, nie ma wieku, nie ma płci, nie przynależy do żadnej grupy społecznej. Tatuują się wszyscy, w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z każdej grypy społecznej mówi Zbytniewska.

>>> Lubelskie: Bezpłatne porady dla osób niepełnosprawnych. ZUS otwiera swoje drzwi! [AUDIO]


Do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych mogą rejestrować się też osoby z makijażem permanentnym czy piercingiem.

Posłuchaj!


Więcej szczegółów także na stronach Fundacji DKMS: dkms.pl.

>>> Parklety przy lubelskim ratuszu nadal nie są gotowe. Z jakiego powodu? [AUDIO, ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO!