W programie na cały rok są m.in.: kantata, zwiedzanie, spotkania naukowe czy kolędowanie a to wszystko w wykonaniu artystów związanych z Lublinem. W programie występy Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego i Urszuli. Głównym punktem ma być koncert "Zakochani w Lublinie".
- Istotą jest to, że oprócz solistów, mam nadzieję że uda mi się włączyć zacne grono muzyków lubelskich. Począwszy od tych, którzy na co dzień pracują w szkołach muzycznych, poprzez grających w orkiestrach dętych, orkiestrach wojskowych, filharmoniach czy teatrach - mówi Tomasz Momot, pomysłodawca koncertu. - To będzie wyjątkowy dzień, wyjątkowy koncert i obiecuję, że zrobię to najlepiej, jak potrafię – zapewnia Momot.
Posłuchaj, jak będzie wyglądała muzyczna strona jubileuszu miasta. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.
Koncert odbędzie się w dniach 28 i 29 stycznia w Centrum Spotkania Kultur. Główne partie wokalne wykonają głosy jednoznacznie kojarzące się z Lublinem: Beata Kozidrak i Krzysztof Cugowski.
Co w styczniu z okazji jubileuszu?
W dniach 19-20 stycznia Lublin w teatrze Starym będzie gościć archeologów i historyków z polskich ośrodków akademickich, a także z Niemiec, Węgier i Rosji na konferencji naukowej „Lublin – początki kariery miasta do XV wieku”. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS, który z miniwykładem o historii Lublina wystąpił w maju we Wrocławiu, w czasie dni poświęconych Lublinowi w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
Wystawa: „Lublin oczami artystów. Sylwetka miasta na plakatach”
Wystawa plakatów, których głównym tematem jest Lublin - jego architektoniczne symbole, Brama Krakowska, Zamek, kościoły Śródmieścia.
Te najstarsze zabytki są świadkami 700 letniej historii Lublina. Prezentowane na wystawie plakaty powstawały, m. in. z okazji Dni Lublina, promowały też różnorodne wydarzenia artystyczne. Autorami plakatów są uznani już lubelscy twórcy jak Juliusz Kurzątkowski, Henryk Zwolakiewicz, Henryk Szulc, oraz współcześni artyści, tacy jak Kinga Słomska czy Piotr Fąfrowicz.
Laboratorium Obrzędu Miejskiego -18 stycznia, godz. 18, Trybunał Koronny
Polecany artykuł:
Projekt „Laboratorium obrzędu miejskiego” chce wykorzystać sprawdzone przez wieki działania i formy wyrazu artystycznego na grunt miejski w nie tylko w celu nauki nowych umiejętności artystycznych i uzmysłowienia uczestnikom, że śpiew czy rysunek nie jest sztuką nieosiągalną. Wydarzenia mają zaszczepić wśród odbiorców zainteresowania kulturą tradycyjną i umiejętność korzystania z jej zasobów w obecnych czasach.
Wszystkie kolędy Świata - 18 stycznia 2017 - Lubelskie kolędowanie będzie łączyło w sobie miejską i wiejską tradycję. W rolę siedzącej przy zastawionym stole rodziny przyjmującej kolędników wejdą znaczący dla Lublina ludzie wspomagani przez animatorów. Do kolędowania zostaną zaproszone na zasadzie konkursu grupy kolędników z Lublina. Zostaną też zaprezentowane przez ludowy zespół obrzędowy lubelskie Herody. Dołączą do nich kolędnicy z Huculszczyzny, regionu w którym tradycja kolędowania jest wciąż żywa.
W kolejnych miesiącach 2 Lublinie zaprezentowane zostaną tradycje ludowe malowania pisanek, obrzędy związane z nocą sobótkową czy organizacja wielkiego miejskiego śpiewania – ta na przełomie października i listopada.