Lublin: Student wyjął broń maszynową podczas zajęć! Są ranni i zakładnicy [ZDJĘCIA]

2016-05-30 12:32

To tylko ćwiczenia! Dziś na KUL policja i służby ćwiczą plan działań podczas sytuacji kryzysowych.

Student jednej z lubelskiej uczelni podczas zajęć wyjął broń maszynową i oddał kilka strzałów. Są ranni i zakładnicy. Uzbrojony mężczyzna grozi użyciem tzw. brudnych bomb. To plan działań dla lubelskich służb. Dziś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ćwiczą

- To wszystko, to scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Uczelnia” - informuje nadkom. Renata Laszczka – Rusek. - Ta skrajna, kryzysowa sytuacja to sprawdzian umiejętności i koordynacji działania lubelskich służb – dodaje.

W akcji biorą udział wewnętrzne służby porządkowe KUL, siły Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin. - W ćwiczeniach wezmą czynny udział studenci bezpieczeństwa narodowego KUL – mówi Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL. - Studenci poznają nie tylko teorię i wiedzę ogólną w zakresie funkcjonowania państwa, prawa i społeczeństwa oraz wiedzę specjalistyczną, którą powinni dysponować wykwalifikowani funkcjonariusze publiczni, ale mają również szereg zajęć praktycznych. Planowane ćwiczenia to kolejny element zajęć praktycznych uzupełniających kompetencje studentów – dodaje Bojko.

Zobaczcie zdjęcia z akcji w galerii powyżej.

Co się dzieje na miejscu?

Na miejscu są negocjatorzy. Student-terrorysta powiedział, że w sali jest 8 osób i chce telefon. Godzinę po rozpoczęciu akcji mężczyzna wypuścił trzech zakładników. Całość nie wygląda jak zwykłe ćwiczenia służb, a jak prawdziwa akcja antyterrorystów. Na miejscu pojawili się też chemicy. Wszyscy studenci zostali "uratowani".

Zobacz film z ćwiczeń na KUL. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.