Na scenie Filharmonii Lubelskiej już za chwilę niezwykły koncert, opowiadający o tragicznych, czarnych kartach historii. Teraz, gdy brutalna wojna toczy się tuż obok nas, pamięć o makabrycznych zdarzeniach XX wieku jest jeszcze ważniejsza. A dziś przypominają o niej nie tylko książki historyków, ale też muzyka i projekty edukacyjne. Tak będzie też i tym razem. Na scenie w Lublinie (a później w innych miastach) wystąpią znani polscy wokaliści i muzycy, opowiadając historię, która – choć tragiczna – nie może być nigdy zapomniana.
Lublin. Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w Filharmonii Lubelskiej
Darek Malejonek zaprosił do współpracy i na scenę znanych muzyków i wokalistów: Renatę Przemyk, Natalię Niemen, Lilu, Symcha Kellera, Kasię Malejonek, Aleksandrę Idkowską i Basię Pospieszalską. „Maleo” po raz kolejny przez muzykę i słowa przypomina historię. Koncert w Lublinie to jedna z nielicznych okazji, by posłuchać piosenek przygotowanych i stworzonych specjalnie na tę okazję.
Bezpłatne wejściówki na koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w Lublinie można odebrać online w serwisie Evenea: evenea.pl/event/takjakgdybynasnigdyniebylo/. Warto się pospieszyć, bo choć wydarzenie jest darmowe, to obowiązują bezpłatne bilety, a liczba miejsc na widowni jest ograniczona.
Wyjątkowo przejmująco wybrzmią utwory napisane specjalnie z myślą o tym koncercie oraz pieśń-symbol: „Warszawo ma”, wykonana w jidisz. Zobacz wcześniejsze wykonanie Aleksandry Idkowskiej podczas koncertu „Odwagą bijące serca. Artyści w hołdzie żydowskim żołnierzom Armii Andersa”.
W Lublinie 27 kwietnia 2022 roku oprócz koncertu także premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Szymanowicza „Aktion Reinhardt”.
Lublin: 80. rocznica Akcji Reinhardt
To, że koncert o historii Zagłady odbywa się w Lublinie, to nie przypadek. Wszyscy wiemy, co wydarzyło się w mieście, które z wielokulturowego przed wojną stało się później bolesnym pomnikiem śmierci, m.in. na Majdanku i w Gettcie. To właśnie tu znajdował się sztab akcji Reinhardt i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do Bełżca.
Prawie półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy – Reinharda Heydricha. Z miast, miasteczek i wsi dystryktów: warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, polskich Żydów wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Do Polski zwożono też Żydów z innych krajów. Cel był jeden: Zagłada.
Po Akcji Reinhardt przestał istnieć świat żydowski w Polsce, jakim go znano przed wybuchem wojny. Zniszczeniu uległa cała prawie tysiącletnia kultura.
„Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”. Pamięci Ofiar Akcji Reinhardt
Projekt „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”, realizowany w 80. rocznicę Akcji Reinhardt, to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. W ramach całej inicjatywy realizowanych jest szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy), edukacyjnych (film i album dokumentalny) i naukowych (konferencje), zarówno w Polsce jak i w Izraelu i USA.
Kolejne miasta, w których będą realizowane działania w ramach projektu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” to: Przemyśl (12 maja i 3 czerwca), Józefów Biłgorajski (13 lipca), Warszawa (26 kwietnia, 24 lipca i 21 września), Kielce (28 kwietnia i 21 sierpnia) oraz Białystok (12 września).