Usnarz Górny. Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SUPER EXPRESS Usnarz Górny. Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej

Lublin: Modlitwa za uchodźców. Buddyści, żydzi i katolicy na Majdanku

2021-12-17 9:30

W miejscu, gdzie zginęły tysiące ofiar II Wojny Światowej, chcą modlić się za uchodźców – bez względu na wyznawaną religię. W piątkowy wieczór na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku spotkają się katolicy, ewangelicy, żydzi, buddyści i muzułmanie. Chcą duchowo wspierać uchodźców. To dobra intencja? „Modlitwa bez granic” w Lublinie.

Inicjatorzy lubelskiej edycji akcji „Modlitwa bez granic” podkreślają, że to odpowiedź na wezwanie Kongresu Katoliczek i Katolików, który zachęca do wspólnej modlitwy za dramat uchodźców – w Polsce i w innych miejscach na świecie. W Lublinie modlić się będą razem katolicy, ewangelicy, żydzi, buddyści i muzułmanie. A to wszystko w piątkową noc (17 grudnia, godz. 21.00) na terenie Muzeum na Majdanku w Lublinie, a więc w miejscu kaźni tysięcy ofiar II Wojny Światowej.

Przede wszystkim modlić będziemy się za migrantów i uchodźców, za tych legalnych i nielegalnych, za żywych i za tych, którzy zginęli w wodach mórz, w lasach, na bagnach, przy przeprawach przez graniczne rzeki, próbach sforsowania murów – zapowiada ks. Mieczysław Puzewicz, inicjator lubelskiej modlitwy za uchodźców.

Organizatorzy „Modlitwy bez granic” chcą się modlić za ofiary kryzysu migracyjnego i uchodźczego na całym świecie, ze szczególną troską patrząc na to, co dzieje się w rejonie naszej wschodniej granicy. Podkreślają też, że modlą się nie tylko za osoby uciekające ze swoich krajów, ale też tych, którzy strzegą granic czy niosą pomoc innym. – Będziemy modlić się za pracujących w placówkach straży granicznej, za żołnierzy, za wojska obrony terytorialnej, za policjantów, za pracowników urzędu ds. cudzoziemców, za podejmujących decyzje na wszystkich szczeblach w sprawach migrantów i uchodźców, za przedstawicieli organizacji pozarządowych, za wolontariuszy, za lekarzy niosących pomoc – dodaje ks. Puzewicz.

Cmentarz muzułmański w Bohonikach - tutaj grzebani są migranci zmarli po przekroczeniu granicy Białorusi z Polską

Wymienimy imiona – które znamy – tych, co zginęli na granicy Polski z Białorusią. Wymienimy także imiona dwóch młodych polskich żołnierzy, którzy popełnili samobójstwa, a byli w strefie stanu wyjątkowego – zapowiada ks. Puzewicz.

Wspólną, międzyreligijną „Modlitwę bez granic” w Lublinie poprowadzą:

  • Krzysztof Furyu Leśniak Sensei, opat świątyni Kadza An, kapłan, nauczyciel linii Buddyzmu Zen (buddyzm)
  • Kantor Symcha Keller (judaizm)
  • bp Mieczysław Cisło (Kościół Katolicki)
  • Adam Borchaschvili (islam)
  • ks. Grzegorz Brudny (Kościół Ewangelicko-Augsburski)

W modlitwie mogą uczestniczyć wszyscy chętni – osobiście lub przez transmisję online (na antenie Nowego Radia w Lublinie – www.noweradio.pl). Tych, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu na Majdanku, organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą certyfikatów szczepień na COVID-19 oraz zielonej folii do zasłonienia latarek w telefonach – by rozświetlić miejsce modlitwy na zielono. Inicjatorzy akcji podkreślają, że to kolor nadziei.

Sonda
Czy Polska powinna przyjąć migrantów z Białorusi?