Lublin: LEK NA COVID trafi do pacjentów. Za chwilę badania kliniczne. Kiedy będzie gotowy?

i

Autor: Pixabay/fernandozhiminaicela

Lublin: LEK NA COVID trafi do pacjentów. Za chwilę badania kliniczne. Kiedy będzie gotowy?

2020-12-03 14:56

Lek na COVID-19 z Lublina za chwilę trafi do pierwszych pacjentów – na razie w ramach badań i testów. Kiedy będzie dostępny dla każdego chorego? Preparat powstaje z osocza ozdrowieńców w lubelskich laboratoriach. Lublin jest też jednym z ośrodków, w których lada moment rozpoczną się badania kliniczne leku firmy Biomed.

Badania kliniczne obejmą 500 pacjentów chorych na COVID-19. Dzięki podaniu im leku będzie można zbadać skutki terapii, jej skuteczność, dobrać i potwierdzić dawkowanie. Urzędy nadzorujące badania kliniczne wydały zgodę na przeprowadzenie testów. Głównym ośrodkiem badającym lek Biomedu będzie SPSK nr 1 w Lublinie.

Testy mogą ruszać już wkrótce, podawanie leku może rozpocząć się za około dwa, trzy tygodnie – mówi w rozmowie z Radiem Plus Lublin prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK nr 1 w Lublinie.

Super Raport 03.12 (Goście: Michał Dworczyk - szef KPRM, Bartosz Arłukowicz - eurodeputowany PO, Łukasz Krasoń - Polska 2050)

Badania będą przeprowadzone na blisko 500 pacjentach w kilku klinikach w Polsce. Gdzie konkretnie? – W Lublinie, Białymstoku, Bytomiu. Bydgoszcz mamy bardzo zaawansowaną, Warszawa dołączy do nas wkrótce – tłumaczy Tomasiewicz i zaznacza, że na liście ośrodków mogących testować lek na COVID-19 jest też podkarpacki Łańcut.

Po 160 dniach od pomysłu mamy wreszcie zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych – ogłosił w sieci senator Grzegorz Czelej z PiS, inicjator prac nad lekiem na COVID-19 powstającego z osocza ozdrowieńców.

Jeśli testy i badania kliniczne zakończą się pomyślnie, to lek na koronawirusa z Lublina będzie dostępny na szerszą skalę w pierwszym kwartale przyszłego roku – szacują eksperci.