Lublin: Katolicka uczelnia chce kształcić lekarzy! Medycyna na KUL

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/jennycepeda Lublin: Katolicka uczelnia chce kształcić lekarzy! Medycyna na KUL

Lublin: Katolicka uczelnia chce kształcić lekarzy! Medycyna na KUL

2021-10-01 12:23

Katolicki Uniwersytet Lubelski chce kształcić… lekarzy. Na uczelni ma wkrótce ruszyć kierunek medyczny. To wyjątkowa sytuacja bo dotąd takie studia możliwe były jedynie na Uniwersytecie Medycznym. W budowaniu medycyny na katolickiej uczelni chce pomóc MON i Szpital Wojskowy w Lublinie.

Powstawanie kierunków lekarskich na uczelniach innych niż akademie czy uniwersytety medyczne budziło kontrowersje już nawet „na papierze”. W Lublinie taka sytuacja może się już wkrótce urzeczywistnić. Katolicki Uniwersytet Lubelski, który oprócz popularnych kierunków studiów (prawo, psychologia, anglistyka) kształci też teologów czy filozofów, teraz chce pójść o krok dalej. Do pielęgniarstwa i położnictwa ma dołączyć… medycyna. KUL zacznie wkrótce kształcić lekarzy? Uczelnia ma taki plan i to już od 2023 roku.

Zobacz też: Koronawirus. Dramatyczne dane z Lubelskiego. Ponad 1300 zakażeń w Polsce

Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, przypomniał, że już w latach 30. XX wieku rozpoczęły się starania o utworzenie kierunku lekarskiego na uczelni, ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Uczelnia w ostatnim czasie uruchomiła pielęgniarstwo i położnictwo, a teraz chce pójść dalej o kolejny krok. Wielu może go uznać za milowy, albo wręcz… za duży. I choć kształcenie lekarzy poza uczelniami medycznymi budzi wątpliwości, to KUL już podjął decyzję i ogłosił porozumienie o współpracy dotyczącej tworzenia kierunków medycznych między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II a 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Sedno Sprawy - Paweł Soloch

– Ten list intencyjny ma sprawić, że będziemy mieli właściwą bazę kliniczną do realizacji w procesie kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Bardzo dziękuje za podjęcie tej inicjatywy i liczę na jej jak najlepsze owoce – mówił rektor KUL, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Komendant szpitala wojskowego w Lublinie płk Aleksander Michalski podkreślił, że placówka jest także szpitalem klinicznym powołanym do kształcenia kadry medycznej. – Tę misję chcemy wykonywać. Tym razem we współpracy w tworzeniu studiów lekarskich z KUL. Wydaje się, że jest to duża szansa dla szpitala, dla rozwoju naukowego naszego personelu, jak również to przełom dla regionu, bo jest to utworzenie nowego kierunku na uczelni, który dotychczas był tylko w jednym miejscu w Lublinie – zaznaczył płk Aleksander Michalski.

Obecnie na KUL funkcjonują już inne kierunki medyczne, jak pielęgniarstwo i położnictwo. Utworzenie medycyny planowane jest w 2023 r. Początkowo na kierunku być 60 miejsc dla studentów – informuje PAP. Nauka odbywać się będzie w języku polskim, z czasem ma się pojawić możliwość studiowania także w języku angielskim.

Sonda
Jak oceniasz polską służbę zdrowia?