Potężna zmiana

Lublin. Burzą szpital w centrum miasta. Znikają całe budynki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-10-13 14:43

Burzą szpital w centrum Lublina! Zamiast znanych budynków jest gruz i pustka, jaką spowodowały buldożery, koparki i ciężki sprzęt. Szpital „na Staszica”, jaki znało kilka pokoleń mieszkańców Lublina, odchodzi do historii. I to dosłownie. Zobacz zdjęcia i nagrania z tej historycznej zmiany w sercu Lublina. Co zastąpi wyburzone budynki? Okazuje się, że… nic.

Trwa wyburzanie starych gmachów, które są już niepotrzebne. Niedługo w sąsiedztwie zacznie działać supernowoczesny budynek szpitala, zwany już czasami „nowym Staszica”. Na pierwszy ogień poszedł budynek z 1959 roku, następnie buldożery wyburzają stojący w podwórzu ponad stuletni gmach. Dla wielu mieszkańców to koniec pewnej epoki.

Lublin: Burzą szpital przy ul. Staszica. Obok już powstaje nowy

Najstarszy szpital w Lublinie zmienia diametralnie swoje oblicze. Niedługo zacznie działać nowy budynek szpitalny. Jeden z najnowocześniejszych w Polsce – o kaskadowej, przykuwającej oko, potężnej bryle. Oprócz oddziałów szpitalnych będzie tam m.in.: SOR, lądowisko dla śmigłowców, bank krwi.

Tymczasem potężne buldożery „robią mu miejsce”, usuwając niepotrzebne już budynki. Pracę ciężkiego sprzętu słychać w wielu miejscach śródmieścia Lublina. Młodszego budynku (z 1959 roku), stojącego przy ulicy, już nie ma. Starszy, stojący w podwórzu, został wybudowany w 1920 roku, a jego wyburzanie zacznie się w piątek 14 października. Jak informuje nas Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK 1 w Lublinie, nic w ich miejscu nie stanie.

Będą tu wygodne trakty komunikacyjne, a otwarta przestrzeń dobrze eksponuje budynek i główne wejście do niego, które znajduje się właśnie przy ul. Staszica – tłumaczy rzeczniczka szpitala.

Już niedługo ul. Staszica, jaką znaliśmy dotychczas, zobaczymy jedynie na fotografiach. Czas przyzwyczaić się do nowych widoków. Zakończenie przebudowy i oddanie nowego gmachu szpitala planowane jest na przełomie roku. Później rozpocznie się wielka akcja jego wyposażania, by mógł służyć pacjentom.

Prace związane z rozbiórką szpitala przy ul. Staszica w Lublinie ruszyły w poniedziałek (10.10), powodując niemałe utrudnienia dla kierowców. Największe problemy pojawią się w piątek i sobotę (14-15.10) – ulica będzie zamknięta dla ruchu, a odwiedziny pacjentów w szpitalu przy Staszica 16 zostaną wstrzymane, a szpitalna izba przyjęć nie będzie pracować.

Stare ustępuje nowemu. Trwa rozbiórka „szpitala przy Staszica”.
Sonda
Znasz wyburzane budynki szpitala przy Staszica?