Lublin: Bezpłatna komunikacja miejska dla młodzieży! Jakie są zasady?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; wikimedia.org; CC BY-SA 4.0 // ZTM w Lublinie Lublin: Bezpłatna komunikacja miejska dla młodzieży! Jakie są zasady?

Lublin: Bezpłatna komunikacja miejska dla młodzieży! Jakie są zasady?

2018-02-28 11:50

Dzieci i młodzież od niedawna mogą jeździć komunikacją miejską w Lublinie za darmo. Co trzeba zrobić, by jeździć bez opłat? Komu przysługuje taka możliwość? Sprawdźcie!

Prawo do bezpłatnych przejazdów mają uczniowie szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów. To niemała rewolucja. Szacuje się, że z ulg skorzysta w sumie 35 tys. uczniów. W teorii zmiana zasad dotyczy tzw. uprawnień gminnych. Bezpłatne przejazdy przysługują kilku grupom:

  • dzieciom - do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą siedem lat,
  • uczniom podstawówek i gimnazjów działających na terenie Lublina,
  • uczniom podstawówek i gimnazjów mieszkającym na terenie Lublina,
  • osobom, które po 1956 r. pracowały np. dla (nielegalnych wówczas) związków zawodowych oraz te, które nie pracowały przed rokiem 1989 z powodu represji politycznych,
  • weteranom.

>>> Ukrył granaty w komórce, bo nie chciał fatygować policjantów w święta! [ZDJĘCIA]

Największa zmiana dotyczy oczywiście dzieci i młodzieży. To najliczniejsza grupa, której przysługują darmowe przejazdy. Co trzeba zrobić, by podróżować bez opłat?

Uczniowie podstawówek i gimnazjów muszą mieć przy sobie ważną (podbitą) legitymację szkolną. Bez tego dokumentu będą traktowani jak gapowicze. Nie muszą mieć biletu miesięcznego ani żadnych innych zaświadczeń czy dokumentów.

Zwrot pieniędzy za bilety

Ci, którym przysługują bezpłatne przejazdy, mogą uzyskać zwrot kosztów za bilety miesięczne. Jeśli nie wykorzystaliście np. części biletu 3-miesięcznego – dostaniecie zwrot pieniędzy.

Żeby odzyskać pieniądze, należy zgłosić się do jednego z dwóch punktów ZTM w Lublinie: przy ul. Nałęczowskiej 14 lub ul. Zielonej 5. Wnioski o zwrot pieniędzy będą przyjmowane od 3 stycznia. Musicie wypełnić formularz oraz okazać: dokument tożsamości, legitymację szkolną i kartę z zakodowanym biletem.

Formularz można też wypełnić na miejscu, w punktach ZTM. Za osoby niepełnoletnie zwrotu biletu muszą dokonać rodzice lub opiekunowie.

>>> Dni wolne i święta w 2018 roku. Kiedy najlepiej zaplanować urlop? [KALENDARZ]

>>> Lublin: Dekomunizacja ulic w praktyce. Przystanki zmienią nazwy