Policja ostrzega przed nierozważnym odbieraniem maili

i

Autor: TBIT, CCO Public Domain, pixabay.com Policja ostrzega przed nierozważnym odbieraniem maili

Lubelskie: Uwaga na fałszywe faktury z nakazem płatności! Oszuści naciągają nieświadomych mieszkańców

2016-07-03 9:48

W ostatnich tygodnia na skrzynki mailowe wielu mieszkańców Lubelszczyzny trafiały eFaktury. Maile zawierały nakazy płatności. Policja apeluje o ostrożność!

Wszystkie wiadomości zatytułowane były „eFaktura za energię elektryczną”. Faktura na pierwszy rzut oka może wygląda na wiarygodną. Dostarczana jest na adres mailowy klienta zgodnie z okresem rozliczeniowym. Wiadomość zawiera także logotypy. - Pamiętajmy jednak, by w każdym przypadku otrzymania budzącej wątpliwość wiadomości e-mail, która na pierwszy rzut oka zdaje się pochodzić od znanej instytucji, skontaktować się z nią i wyjaśnić sprawę – informuje Renata Laszczka – Rusek z KWP w Lublinie.

Instaluje złośliwe oprogramowanie!

Cyberprzestępcy często wykorzystują pocztę mailową, w których umieszczają fałszywe dokumenty. Dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i posiadanych tam danych nie należy otwierać takich wiadomości.

- Celem takich wiadomości jest zainstalowanie u odbiorców złośliwego oprogramowania, a treść oraz rzekomy nadawca są tak dobrane, aby zaintrygować odbiorcę bądź wzbudzić jego zaufanie i przez to skłonić do podjęcia określonego działania - np. otwarcia załącznika lub odwiedzenia konkretnej witryny internetowej – wyjaśnia Laszczka – Rusek.

Osoba, która kliknie w aktywne okienka „Pobierz szczegółową fakturę” lub „Kliknij i dowiedz się więcej” podana jest o przepisanie kodu. W tym momencie na komputer klienta pobierane jest złośliwe oprogramowanie. Wszystkie dane na komputerze są blokowane i wyświetlany jest na ekranie komunikat. Sprawcy żądają dokonania przelewu w wirtualnej walucie bitcoin w zamian za podanie kodu, który odblokuje dane na komputerze.