Studentów jest mniej niż w zeszłym roku

i

Autor: Pawelrm/cc/wikipedia.org Studentów jest mniej niż w zeszłym roku

Lubelskie uczelnie likwidują kierunki, bo studentów coraz mniej

2016-10-05 21:35

Niż demograficzny najbardziej odczuwalny jest na studiach II stopnia. KUL zamyka m.in. wiedzę o teatrze, nauki o rodzinie, ekonomię i socjologię. Niewielu chętnych było też na kulturoznawstwo , matematykę i prawo UE w języku angielskim.

Kilka dni temu rozpoczął się kolejny rok akademicki. Dla lubelskich uczelni zaczął się od rewolucji. KUL i UMCS usiały zamknąć kilka kierunków z powodu braku chętnych. Niż demograficzny najbardziej odczuwalny jest na studiach II stopnia, uzupełniających magisterskich. Studenci najchętniej kontynuują naukę w większych miastach.

Za mało chętnych

W tym roku na UMCS naukę rozpoczęło ok. 9 tys. studentów, czyli o trzystu mniej niż rok wcześniej, zaś KUL rozpoczyna rok z liczbą studentów mniejszą o 700 żaków w porównaniu do poprzedniego roku. Te liczby najbardziej jednak odbiły się na kierunkach o dość wąskich specjalizacjach. KUL musiał zrezygnować w tym roku ze studiów licencjackich na kierunkach nauka o rodzinie i wiedza o teatrze oraz magisterskich ekonomii w filii w Stalowej Woli oraz socjologii.

Wąskie specjalizacje

Na UMCS zabraknie pierwszego roku bałkanistyki, informacji w e-społeczeństwie oraz Science i Technology na I stopniu i studiów wschodnioeuropejskich oraz turystyki historycznej. Nie było również chętnych na studia zaoczne z zakresu socjologii, pracy socjalnej czy pedagogiki specjalnej.
Pomimo niewielkiego zainteresowania przez zamknięciem na KUL obroniły się prawo UE i biotechnologia - oba w języku angielskim, socjologia, matematyka, kulturoznawstwo i retoryka. Na tych kierunkach studiować będzie po ok. 10 osób.

Z każdym rokiem mniej

Wszystkie kierunki uruchomiono na Politechnice Lubelskiej i Uniwersytecie Medycznym, ale i tu studentów jest znacznie mniej niż przed rokiem. Liczba studentów w Lublinie spada z każdym rokiem. Najwięcej było ich w 2004 r. - 87 tys., w tym roku będzie ich ok. 67 tys.

Czytaj także: Jak będzie wyglądał Lublin za 700 lat?