To mieszkańcy wyszli z inicjatywą przywrócenia praw miejskich dla Urzędowa

i

Autor: Matizz2, CC BY-SA 3.0 pl, wikimedia.org To mieszkańcy wyszli z inicjatywą przywrócenia praw miejskich dla Urzędowa

Lubelskie się powiększy. Od stycznia trzy nowe miasta w województwie

2015-07-29 11:14

Od przyszłego roku będzie nas więcej - przynajmniej formalnie. Sylwestrowa noc będzie okazją do świętowania odzyskania praw miejskich przez Urzędów, Siedliszcze i Lubyczę Królewską.  

Roztoczańska Lubycza Królewska miastem już była. Prawa miejskie uzyskała w 1759 roku i utrzymała je prawie przez 200 lat. Ówcześnie istniały tam fabryki, a większość mieszkańców była pochodzenia żydowskiego. Miasto zniszczone zostało podczas II wojny światowej. Teraz po ponownym nadaniu praw Lubycza wykorzysta je do rozwoju i pozyskiwania środków unijnych – wyjaśniał dla PAP Tomasz Leszczyński, wójt gminy.

Kolejnym z miast Lubelszczyzny będzie Urzędów. Nadanie praw miał w 1405 roku i wtedy odbywały się tam sejmiki województwa. Miastem przestał być wraz z upadkiem Rzeczypospolitej. - Inicjatywa przywrócenia praw wyszła od mieszkańców – mówi Jan Woźniak, wójt Urzędowa.

Siedliszcze też miały prawa miejskie, nosiły je w latach 1548 – 1821. Ciekawostką jest, że w języku antropologicznym nazwa „Siedliszcze” i oznacza „osiedlać się”.

Nowe granice miasta otrzymają lubelskie Żary. Od stycznia w całej Polsce łącznie będzie więcej o pięć miast i dwie gminy. Poza Urzędowem, Siedliszczem i Lubyczą Królewską będą także Jaraczewo z Wielkopolski i Pieszyce z Dolnego Śląska.