Uchodźcy z Ukrainy. Uciekają przed wojną

i

Autor: AP Uchodźcy z Ukrainy. Uciekają przed wojną

Lubelskie: Milion uchodźców z Ukrainy! Tyle osób przekroczyło granicę na Lubelszczyźnie

2022-03-21 14:11

Już ponad dwa miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską, uciekając przed wojną. Część robi to na Podkarpaciu, część na Lubelszczyźnie, gdzie są cztery przejścia graniczne. W sumie, od początku inwazji Rosji na Ukrainę, z tych w województwie lubelskim skorzystał już milion uchodźców. Tak wiele osób dotarło na Lubelszczyznę, szukając pokoju u bezpieczeństwa.

Ponad milion uchodźców z Ukrainy! Dokładnie tyle przekroczyło granicę na przejściach w województwie lubelskim. Straż Graniczna podała nowe dane. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rozpoczęcia brutalnej wojny na znacznie większą niż wcześniej skalę, Ukraińcy szukają schronienia poza swoją ojczyzną. Uciekają miliony osób. Ponad dwa miliony osób trafiło do Polski. Część – przez granicę w woj. lubelskim.

Od 24 lutego 2022 roku do dziś przejścia graniczne w woj. lubelskim przekroczyło już ponad 1 mln osób – przekazał w poniedziałek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dariusz Sienicki, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

W niedzielę (20.03) polsko-ukraińską granicę w regionie przekroczyły 13 864 osoby. Najwięcej osób na wjeździe z Ukrainy do Polski odprawiono w Hrebennem – 5489 osób, następnie w Dorohusku – 4868, Zosinie – 1893 i Dołhobyczowie – 1614. Jak deklaruje Straż Graniczna, ruch na wszystkich przejściach granicznych w województwie lubelskim odbywa się na bieżąco.

płk Piotr Gąstał: NATO powinno dostarczyć Ukrainie czołgi i samoloty [Super Raport]

Uchodźców z Ukrainy jest znacznie mniej niż w pierwszych dniach kryzysu na wschodzie. Wciąż jednak codziennie dociera do nas kilkadziesiąt tysięcy osób, a ten exodus szybko się nie zakończy. Wiele osób uciekło ze wschodu kraju na zachód, licząc na zakończenie działań zbrojnych. Rosja jednak atakuje kolejne miejscowości – także na zachodzie Ukrainy, co może zmusić do ucieczki kolejne osoby.

Polsko-ukraińska granica na Lubelszczyźnie ma 296 km. W regionie są cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i w Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i w Dorohusku. Do tego działają jeszcze dwa przejścia kolejowe (Dorohusk i Hrubieszów).

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?