Rząd ogłosił dziś ważne zmiany w restrykcjach spowodowanych koronawirusem. Od soboty. 30 maja, nie będzie obowiązku zakrywania nosa i ust np. na ulicy. Będzie to konieczne m.in. na zakupach czy w kościołach. Zniknie natomiast limit wiernych podczas mszy świętych.
Zobacz też: Lubelskie: KOLEJNA FALA epidemii? Aż 22 NOWE PRZYPADKI zakażeń koronawirusem [DANE]
– Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób – ogłosiła Kancelaria Premiera. Wierni muszą natomiast przestrzegać zasady dwóch metrów dystansu.
Koronawirus. Reakcja Kościoła na zmiany w ograniczeniach
Kościół zareagował błyskawicznie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał komunikat, w którym zachęca wiernych do powrotu do kościołów. Do biskupów apeluje o zniesienie dyspensy od udziału w mszy świętej.
– Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – napisał abp. Stanisław Gądecki.
KEP zachęca też biskupów do zmian w szczegółowych rozporządzeniach regulujących obrzędy w kościołach i poza nimi.
Zgromadzenia publiczne do 150 osób znów będą możliwe, a to pozwala np. organizować procesje Bożego Ciała – zauważa Episkopat.
Wkrótce mają pojawić się decyzje dotyczące organizacji tegorocznych pielgrzymek.