Lubelskie: KONIEC DYSPENSY od mszy? Biskupi chcą POWROTU do kościołów [SONDA]

2020-05-27 18:56 MTA
Lubelskie: KONIEC DYSPENSY od mszy? Biskupi chcą POWROTU do kościołów
Autor: pixabay.com/kisistvan77

– Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jednocześnie podał wyjątki – chodzi m.in. o osoby starsze. Kto znów będzie musiał chodzić do kościoła? Jakie są obecne przepisy epidemiologiczne? Ile osób może wejść do kościoła?

Rząd ogłosił dziś ważne zmiany w restrykcjach spowodowanych koronawirusem. Od soboty. 30 maja, nie będzie obowiązku zakrywania nosa i ust np. na ulicy. Będzie to konieczne m.in. na zakupach czy w kościołach. Zniknie natomiast limit wiernych podczas mszy świętych.

Zobacz też: Lubelskie: KOLEJNA FALA epidemii? Aż 22 NOWE PRZYPADKI zakażeń koronawirusem [DANE]

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób – ogłosiła Kancelaria Premiera. Wierni muszą natomiast przestrzegać zasady dwóch metrów dystansu.

Koronawirus. Reakcja Kościoła na zmiany w ograniczeniach

Kościół zareagował błyskawicznie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał komunikat, w którym zachęca wiernych do powrotu do kościołów. Do biskupów apeluje o zniesienie dyspensy od udziału w mszy świętej.

Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – napisał abp. Stanisław Gądecki.

KEP zachęca też biskupów do zmian w szczegółowych rozporządzeniach regulujących obrzędy w kościołach i poza nimi.

Zgromadzenia publiczne do 150 osób znów będą możliwe, a to pozwala np. organizować procesje Bożego Ciała – zauważa Episkopat.

Wkrótce mają pojawić się decyzje dotyczące organizacji tegorocznych pielgrzymek.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Super Raport 27 V (gość: Bodnar, Girzyński, Matczak)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.