Na Liście Produktów Tradycyjnych są 153 produkty z Lubelszczyzny

i

Autor: Hopfendolde-mit-hopfengarten, CC BY 2.5, wikimedia.org Na Liście Produktów Tradycyjnych są 153 produkty z Lubelszczyzny

Lubelskie: Chmiel wizytówką województwa

2015-09-11 13:04

Chmielowy potentat rośnie w siłę. Prawie 90 procent produkcji krajowej pochodzi z Lubelszczyzny. A chmiel krasnostawski znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych. 

Województwo lubelskie jest niekwestionowanym przodownikiem w produkcji chmielu. Na 1,5 tysiąca hektarach plantatorzy produkują ponad 2,3 tysiąca ton chmielu rocznie. Chmiel produkowany na Lubelszczyźnie to dokładnie 87 procent całej krajowej produkcji.

Chmiel krasnostawski został zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych. Dzięki temu zagłębie chmielowe z naszego regionu dołączyła do niewielkiego grona miejsc, które rozsławiają produkcję nasz region. Okolice Krasnegostawu słyną ze sprzyjających warunków klimatycznych dla uprawy chmielu. Od lat produkcja odbywa się bez oprysków i nawozów, a jedynie metodami tradycyjnymi. Na początku XX wieku powstały w Krasnymstawie pierwsze klasy kształcące chmielarzy.

Lubelski chmiel jest 153. wpisem z naszego regionu na Liście Produktów Tradycyjnych. Znajdują się na niej także m.in.: różana produkcja z Końskowoli, malinowe plantacje z Kraśnika oraz zielarskie z Fajsławic. Poza produkcjami są również wyborne smaki regionu, jak: syropy, miody, oleje, a nawet żury i pierogi.