Burze, grad i wichury na Lubelszczyźnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia (w trzystopniowej skali), a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega SMS-ami wysyłanymi do osób przebywających w miejscach, gdzie pogoda może być wyjątkowo niebezpieczna. Burze, grad i wichury, które mają wystąpić na Lubelszczyźnie, mogą powodować potężne zniszczenia i zagrożenie zdrowia i życia. Uważajcie na siebie i lepiej się przygotujcie!
„Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – ostrzega RCB w alarmujących SMS-ach, które trafiają do osób przebywających m.in. na wschodzie i południu woj. lubelskiego, ale też na Podkarpaciu i w Małopolsce.
To właśnie w części tych trzech regionów obowiązuje ostrzeżenie II stopnia o burzach z gradem wydane przez IMGW. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje na większym obszarze kraju.
Czego możemy spodziewać się na Lubelszczyźnie? Nadciągają burze z silnym wiatrem i gradem!
– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h. Miejscami możliwy grad – zapowiadają synoptycy IMGW w ostrzeżeniu II stopnia, które obowiązuje na wschodzie i południu Lubelszczyzny.
W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami i siny wiatrem alert RCB został wysłany do mieszkańców województw:
- lubelskiego – powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość,
- małopolskiego – powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, Nowy Sącz,
- podkarpackiego – powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów.
Polecany artykuł:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że nagłe, gwałtowne burze mogą być bardzo niebezpieczne – zwłaszcza gdy towarzyszą im silne wyładowania atmosferyczne, grad, ulewny deszcz albo porywisty wiatr. RCB przypomina, by na terenach objętych ostrzeżeniami i alertami:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
- zamknąć okna i drzwi,
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
- nie zatrzymywać się pod drzewami,
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
- przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.