Lubelskie: Burze, grad i wichury! SMS-owy alert RCB i ostrzeżenia IMGW. Potężne nawałnice!

2022-05-12 14:11
Lubelskie: Burze, grad i wichury! SMS-owy alert RCB i ostrzeżenia IMGW. Potężne nawałnice!
Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/WikimediaImages Lubelskie: Burze, grad i wichury! SMS-owy alert RCB i ostrzeżenia IMGW. Potężne nawałnice!

Synoptycy IMGW i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed potężnymi nawałnicami na Lubelszczyźnie – zwłaszcza na wschodzie i południu woj. lubelskiego. Nadciągają burze, grad i wichury! „Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” radzi RCB w alarmujących SMS-ach rozsyłanych do osób przebywających na zagrożonym terenie. Zobacz prognozy pogody!

Burze, grad i wichury na Lubelszczyźnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia (w trzystopniowej skali), a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega SMS-ami wysyłanymi do osób przebywających w miejscach, gdzie pogoda może być wyjątkowo niebezpieczna. Burze, grad i wichury, które mają wystąpić na Lubelszczyźnie, mogą powodować potężne zniszczenia i zagrożenie zdrowia i życia. Uważajcie na siebie i lepiej się przygotujcie!

„Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – ostrzega RCB w alarmujących SMS-ach, które trafiają do osób przebywających m.in. na wschodzie i południu woj. lubelskiego, ale też na Podkarpaciu i w Małopolsce.

To właśnie w części tych trzech regionów obowiązuje ostrzeżenie II stopnia o burzach z gradem wydane przez IMGW. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje na większym obszarze kraju.

Czego możemy spodziewać się na Lubelszczyźnie? Nadciągają burze z silnym wiatrem i gradem!

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h. Miejscami możliwy grad – zapowiadają synoptycy IMGW w ostrzeżeniu II stopnia, które obowiązuje na wschodzie i południu Lubelszczyzny.

Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Bez nadzwyczajnych działań Zachodu Ukraina sobie nie poradzi

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami i siny wiatrem alert RCB został wysłany do mieszkańców województw:

 • lubelskiego – powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość,
 • małopolskiego – powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, Nowy Sącz,
 • podkarpackiego – powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że nagłe, gwałtowne burze mogą być bardzo niebezpieczne – zwłaszcza gdy towarzyszą im silne wyładowania atmosferyczne, grad, ulewny deszcz albo porywisty wiatr. RCB przypomina, by na terenach objętych ostrzeżeniami i alertami:

 • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
 • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
 • zamknąć okna i drzwi,
 • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
 • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
 • nie zatrzymywać się pod drzewami,
 • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
 • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
 • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Sonda
Czy boisz się burzy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE