Mężczyzna został odnaleziony po 20 latach. Grozi mu nawet 25 lat więzienia

i

Autor: KWP Lublin Mężczyzna został odnaleziony po 20 latach. Grozi mu nawet 25 lat więzienia

Lubelskie Archiwum X: Zabił 20 lat temu, teraz stanie przed sądem! [WIDEO]

2016-05-04 19:00

Policjanci z lubelskiego Archiwum X rozwiązali zagadkę sprzed 20 lat. Za morderstwo z 1996 roku odpowie 38-letni Białorusin. Mężczyzna zabił kobietę z Terespola.  

Drastyczna historia sprzed lat

Do zbrodni doszło w nocy z 4 na 5 września 1996 roku w Terespolu. Do drzwi usytuowanego na parterze mieszkania przy ul. Wojska Polskiego zapukało dwóch mężczyzn. Przez zamknięte drzwi zapytali właścicielkę ojej syna. Kiedy usłyszeli, że go nie ma w domu, jeden ze sprawców oddał strzał z pistoletu w kierunku właścicielki mieszkania. 62-letnia kobieta zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych wielonarządowych obrażeń.

Bialscy policjanci zajmujący się wówczas tą sprawą przeprowadzili szereg czynności: przesłuchali świadków, zebrali ślady. Ustalili też, że sprawcy wrzucili do tego mieszkania dwa kamienie rozbijając szybę w oknie. Świadkowie powiedzieli, że sprawcy odjechali czerwonym volkswagenem golfem na białoruskich numerach rejestracyjnych. Pomimo zabezpieczonych wtedy dowodów i zeznań świadków podjęte działania nie doprowadziły do ustalenia sprawców zabójstwa.

Rozpatrzona od nowa

Sprawę jeszcze raz postanowili rozpatrzyć policjanci z Archiwum X. Wykorzystując dane zawarte w licznych bazach komputerowych, nowoczesne środki techniczne oraz badania genetyczne profilu DNA powracają do niewyjaśnionych spraw kryminalnych. W rozwiązaniu tej zagadkowej zbrodni kluczowa była ponowna analiza zgromadzonych dowodów i współpraca z białoruskimi funkcjonariuszami. Sprawca, ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymany został na terenie Niemiec, skąd trafił do Polski. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt.

Poszukiwanym okazał się nim 38-letni obywatel Białorusi - Uladzimir M. 38-latek zatrzymany został w Augsburgu na terenie Niemiec. Po zakończeniu procedury ekstradycyjnej został przekonwojowany do Aresztu Śledczego w Lublinie.

W poniedziałek został doprowadzony do prokuratury i tam przesłuchany w charakterze podejrzanego. Sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy 3 miesięczny areszt. Za zabójstwo grozi mu kara do 25 lat pozbawienia wolności.