Wśród corocznych statystyk, można znaleźć informację o zatrudnieniu w lubelskim garnizonie. W województwie pracuje łącznie prawie pięć tys. funkcjonariuszy. Wspomaga ich nieco ponad 1200 pracowników cywilnych. W najbliższych miesiącach będzie można do nich dołączyć.
– Będziemy przyjmować nowych funkcjonariuszy, mamy wstępnie sześć terminów w tym roku – mówi Renata Laszczka-Rusek, rzecznik KWP w Lublinie. – Pierwsze przyjęcia do służby odbędą się w marcu. Kandydaci do policji będą musieli przejść wcześniej całą procedurę, która jest długa i dosyć trudna.
Mimo wszystko, lubelski garnizon nie ma większych problemów z obsadą stanowisk. W grudniu 2018 roku odsetek wakatów wyniósł zaledwie 0,12 proc. Posłuchaj!
>>> Rusza obowiązkowa kwalifikacja wojskowa 2019! Kogo obejmie? [WIDEO]
Lubelska policja ma się czym chwalić. W porównaniu do innych województw, ma najwyższy stopień wykrywalności przestępstw w całym kraju.
– Wykrywalność plasuje się na poziomie około 82,5 proc – przyznaje Laszczka-Rusek. – To pokazuje systematyczną i skuteczną pracę policjantów z Lubelszczyzny. Co ważne, ta wykrywalność jest na tak samym poziomie, jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne.
Wszystkich przestępstw, w ubiegłym roku, lubelska policja zanotowała ponad 34,5 tys. Zanotowano też spadek liczby przestępstw szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa. Chodzi m.in. o bójki, kradzieże czy włamania. Posłuchaj!
>>> Lubelskie: Alarm i ewakuacja w Biedronce. Twórcy „bomby” już za kratkami [ZDJĘCIA, WIDEO]
Liczby, statystyki, tabele... Same cyfry niewiele mówią „przeciętnemu Kowalskiemu”. Dlatego razem z policjantami przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, które rzuci odpowiednie światło na codzienną pracę lubelskiego garnizonu.
– W ubiegłym roku, średnio, w ciągu doby, przeprowadziliśmy 500 interwencji. Nasze działania były podejmowane co dwie minuty i 40 sekund – wylicza Laszczka-Rusek.
>>> Skatowali go pałkami, bo... ochlapał pieszych. Mężczyzna nie przeżył [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wszystkich interwencji, w ubiegłym roku, lubelska policja zanotowała ponad 182 tysiące.
>>> Wpadł pod samochód i... trafił do aresztu. Grożą mu trzy lata więzienia
Ufać jak Polak... policjantowi. Takie nowe powiedzenie z roku na rok staje się coraz bardziej zasadne. Jak pokazuje przykład lubelskiego garnizonu, to właśnie policji – spośród wszystkich instytucji publicznych – ufamy najbardziej. Ostatnie badania wskazują, że 74 proc. Polaków dobrze ocenia działalność policji. To najwyższy wynik od 1990 roku. Jeszcze większa część Polaków, bo 86 proc., ocenia nasz kraj jako bezpieczny. Aż 93 proc. ankietowanych czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania.