Studenci pierwszego roku mogą zachować ciągłość renty po zmarłym rodzicu

i

Autor: 2041487, Public Domain, pixabay.com Studenci pierwszego roku mogą zachować ciągłość renty po zmarłym rodzicu

Lubelscy studenci mogą zachować pieniądze! Muszą zgłosić się do ZUS

2016-08-30 10:31

Dla studentów pierwszego roku, którzy dostają rentę po zmarłym rodzicu to ostatni dzwonek, aby przekazać ZUS informacje, że wciąż należą się świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych muszą odwiedzić jeszcze we wrześniu.  

Renta rodzinna należy się członkom rodziny zmarłego emeryta, rencisty lub osoby, która w dniu śmierci spełniała warunki do przyznania takiego świadczenia. Mogą ją otrzymywać dzieci do 16 roku życia lub jeśli nadal się uczą, to pobierają rentę do momentu ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia.

Renta wypłacana jest także w wakacje, przypadające tuż po zakończeniu kształcenia. Uczniowie, którzy ukończyli szkoły ponadgimnazjalne i idą na studia mogą zachować ciągłość świadczenia. - W tym celu jeszcze we wrześniu muszą dostarczyć do ZUS wniosek o wznowienie wypłaty renty i dokument, który poświadczy, że od października będą studentami – wyjaśnia Marta Klimont, naczelniczka Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w lubelskim ZUS.

Nie masz zaświadczenia?

Uczelnie wydają zaświadczenie dopiero po rozpoczęciu roku akademickiego. – Jest na to łatwe rozwiązanie. We wniosku o wznowienie wypłaty renty trzeba dopisać, że zostaliśmy przyjęci na studia wyższe, na których nauka rozpoczyna się w październiku i dołączyć kopię dokumentu o przyjęciu na studia. Taki zestaw składamy w ZUS najpóźniej we wrześniu – podpowiada Marta Klimont. W takiej sytuacji zaświadczenie o podjęciu nauki wydane przez uczelnię trzeba donieść w październiku.

Uczniowie i studenci muszą pamiętać też, aby informować ZUS o zaprzestaniu nauki. Jeśli tego nie zrobi będzie musiał oddać z odsetkami pobraną rentę.