mat. ilustracyjny

i

Autor: jarmoluk, pixabay.com

Lubelskie: Pacjenci TKWIĄ W KOLEJKACH na badania. Na co czekamy najdłużej?

2019-09-02 14:50

Na badania obrazowe w regionie nadal trzeba poczekać. Jak alarmuje Fundacja Onkologiczna ALIVIA – po pięciu miesiącach od wprowadzenia nowelizacji w dostępie do badań diagnostycznych... jest lepiej, ale jeszcze nie wystarczająco.

Średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym to 127 dni – wynika z danych gromadzonych na portalu fundacji ALIVIA. Ze skierowaniem „na cito” czas oczekiwania skraca się średnio do 68 dni.

Na rezonans głowy w lubelskich placówkach medycznych poczekamy od 96 do nawet 275 dni! Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu ma terminy na styczeń przyszłego roku.

Limity finansowe na badania zniesiono, ale – jak widać – to nie załatwiło problemu. Na operacje zaćmy w województwie lubelskim trzeba poczekać ok. pół roku. Szybciej rozpatrywane są przypadki pilne, np. zagrażające życiu.

Najbliższy termin na tomografię komputerową głowy w Zamościu to 40 dni, w Kraśniku 68, a w Lublinie nawet poniżej 10 dni w trybie normalnym. Tak może być np. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym czy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie.

Nowelizację w dostępie do badań obrazowych wprowadzono w kwietniu. Według danych kolejki na wiele analiz nie skróciły się jednak w wystarczającym stopniu.

Fundacja Onkologiczna ALIVIA zbiera podpisy pod petycją skierowaną do Ministerstwa Zdrowia. Dostępność badań diagnostycznych w Lublinie i wybranych miastach można sprawdzić na jej stronie internetowej.