„Kuratorium do roboty”, „Zalewska, nie zdałaś”. Strajk uczniów w Lublinie [AUDIO, ZDJĘCIA]

2019-04-11 19:34

„Murem za nauczycielami”, „Zalewska musi odejść”, „Zalewska, siadaj – pała”. W Lublinie odbył się strajk uczniowski. Transparentom i hasłom towarzyszyły flagi RP i Unii Europejskiej.

Uczniowie wszystkich typów szkół skrzyknęli się w mediach społecznościowych. W czwartek zebrali się przed Kuratorium Oświaty w Lublinie, by w pokojowej formie protestować na rzecz demokratycznej szkoły. Zgodnie podkreślali, że popierają swoich nauczycieli i Ogólnopolską Akcję Strajkową Nauczycieli.

– Musimy pokazywać, że w dzisiejszych czasach młodzież ma swoje zdanie i nie boi się z nim wychodzić na ulicę. Ponadto chcemy się solidaryzować z nauczycielami, żeby widzieli, że mają w nas oparcie  mówi Aleksandra Borzęcka, organizatorka Strajku Uczniowskiego w Lublinie, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie.

– W każdej grupie społecznej zdarzają się wyjątki. Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że na mojej drodze edukacyjnej każdy nauczyciel był mi przychylnym i życzliwym człowiekiem – mówi Olivier, uczeń Szkoły Podstawowej w Jastkowie.

>>> Lubelskie: Egzamin gimnazjalny 2019. Uczniowie rozpoczęli zmagania! [AUDIO, AKTUALIZACJA]

>>> Nauczyciele strajkują w Lublinie! W których szkołach nie ma zajęć? [MAPA]


Uczniów wspierali rodzice i nauczyciele, wyraźnie dumni z postawy młodzieży. – Jesteśmy dumni, że młodzi ludzie mają świadomość, co dzieje się w tej chwili z oświatą  mówi Katarzyna Słoboda z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Posłuchaj relacji Mateusza Kasiaka ze Strajku Uczniów w Lublinie!

Strajk od poniedziałku. W Lublinie egzaminy bez zakłóceń

Strajk nauczycieli trwa od poniedziałku. Na Lubelszczyźnie egzaminy gimnazjalne przebiegają na razie bez zakłóceń. 12 kwietnia na uczniów czeka egzamin z język obcego nowożytnego. W czasie kryzysu to zdecydowanie większe wyzwanie. Zdający powinni bowiem pisać testy w mniejszych salach, co oznacza, że będzie potrzebna większa liczba egzaminatorów do komisji.

>>> Egzamin gimnazjalny 2019. Historia, WOS, polski [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]


Jesteśmy przygotowani  zapewnia Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, która przypomina, że listy egzaminatorów rezerwowych liczą ok. 500 osób. – Mniejsze sale dają większy komfort niż sale gimnastyczne. Dyrektorzy są tego świadomi, są na tę sytuację przygotowani. Gdyby była taka potrzeba, to dysponując na ten moment listą prawie 500 osób, jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić – tak, aby były zapewnione jak najlepsze warunki.

W Lublinie, w komisjach egzaminacyjnych, zasiadają jednak głównie nauczyciele czasowo zawieszający strajk lub pedagodzy z innych placówek.

>>> Lubelskie: Kompletnie pijani rodzice jechali samochodem z dziećmi na kolanach!

Zobacz WIDEO!