Kryzys na granicy. Migranci przekroczą Bug? „Punkty zapalne” w Lubelskiem

2021-11-24 9:31
Granica polsko-białoruska. Kryzys migracyjny
Autor: KWP Białystok

Kryzys na granicy z Białorusią z Podlasia przeniesie się na Lubelszczyznę? We wtorek w mediach, a w piątek w Senacie ostrzegał przed tym wiceszef MON. – Najwięcej prób przekroczenia granicy, punktów zapalnych, jest na terenie województwa lubelskiego – alarmował Wojciech Skurkiewicz. Jak wygląda sytuacja na granicy z Białorusią na Bugu w Lubelskiem?

Najwięcej „punktów zapalnych”, w których dochodzi do prób przekraczania granicy, jest obecnie w województwie lubelskim – przekonywał w Radiu ZET Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jak mówił, sytuacja na granicy wyznaczonej przez Bug, jest bardzo trudna. – To tam odnotowujemy bardzo niebezpieczne przypadki. Imigranci są gromadzeni przy brzegu Bugu, są próby przekraczania granicy przez pontony – alarmował wiceszef MON, będąc „Gościem Radia ZET”.

Punkty zapalne w Lubelskiem. Tu przeniesie się kryzys?

Kilka dni wcześniej, w piątek, w podobnie alarmującym tonie Skurkiewicz ostrzegał przed sytuacją w Lubelskiem w Senacie, podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych i UE.

Zobacz też: Tarnawka: 23-latek z Lublina roztrzaskał się o drzewo. Makabra na drodze

– Od kilku dni odnotowujemy również (na odcinku woj. lubelskiego) większą intensyfikację prób przekroczenia granicy, m.in. wykorzystywane są pontony i dochodzi do prób przepływania Bugu pontonami, jako że granica polsko-białoruska na odcinku woj. lubelskiego jest w zdecydowanej większości wytyczona na rzece Bug – mówił w piątek w Senacie Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Cmentarz muzułmański w Bohonikach - tutaj grzebani są migranci zmarli po przekroczeniu granicy Białorusi z Polską

Lubelskie. Sytuacja na granicy na Bugu będzie coraz gorsza?

Czy i co grozi Lubelszczyźnie w związku z kryzysem migracyjnym? Czy to granicę w Lubelskiem będą teraz forsować koczujący na Białorusi cudzoziemcy, manipulowani przez tamtejszy reżim? Okazuje się, że sytuacja na Bugu – jak podaje Straż Graniczna – jest… stabilna. Pojawiają się próby nielegalnego przekraczania granicy, ale póki co są to przypadki jednostkowe – jak dwa w ubiegłym tygodniu czy ten najnowszy, z dzisiejszej nocy.

Nocna próba przekroczenia Bugu. Migranci sforsują rzekę?

Dziś w nocy funkcjonariusze SG i żołnierze udaremnili próbę nielegalnego przekroczenia granicy na Bugu. W okolicach Włodawy sześć osób próbowało pontonem przedostać się z Białorusi na polski brzeg – informuje w rozmowie z PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG, Dariusz Sienicki. Do zdarzenia doszło około 1.00 w nocy.

– Grupa około sześciu osób została przez nas dostrzeżona i oświetlona. Za pomocą głośnych komunikatów poinformowaliśmy ich, że w ten sposób nie wolno przekraczać granicy państwowej, wezwaliśmy ich do zachowania zgodnego z prawem – tłumaczy Sienicki.

Imigranci spuścili powietrze z pontonu i wycofali się w głąb terytorium Białorusi. Do Polski się nie dostali – przynajmniej nie tym razem. W ubiegłym tygodniu doszło do dwóch podobnych prób przekroczenia granicy. W październiku forsowanie Bugu zakończyło się tragicznie dla młodego Syryjczyka, który utonął w granicznej rzece.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE