Koziołek Onufry gra pod Ratuszem. Wkrótce figurek w Lublinie będzie więcej (WIDEO, ZDJĘCIA)

2022-01-30 19:26

Lublin ma nową atrakcję turystyczną. Na schodach Ratusza zajął swe miejsce Onufry, wykonany z brązu koziołek z trąbką przy ustach. Imię i instrument to pamiątka po zmarłym w 2019 roku Onufrym Koszarnym, który prawie przez ćwierć wieku wygrywał codziennie w południe hejnał miejski z balkonu magistratu. - Chcemy, aby takich koziołków było więcej, każdy zaś przypominał jakąś historię Lublina - tłumaczą „koziołkowe“ pomysły pomysłodawcy z fundacji Lubelskie Koziołki.

Koziołek Onufry nie jest zbyt wielki, ma ok. 60 cm wzrostu. Dlaczego koziołek? To chyba wiedzą wszyscy lublinianie, kozioł obecny jest bowiem w herbie miasta właściwie od samego początku jego istnienia. Staną Koziołek ma przy sobie trąbkę. Chcemy, żeby był symbolem miasta – mówi Norbert Podleśny, członek zarządu Fundacji Lubelskie Koziołki i pomysłodawca figurki.– Koziołek ma przy sobie tabliczkę, na której znajduje się także kod QR odnoszącym się do strony. Tam można przeczytać informację o danym koziołku i miejscu, gdzie się znajduje. Znakiem charakterystycznym tego koziołka jest trąbka, symbolizująca pana Onufrego Koszarnego, który był trębaczem miejskim przez prawie 25 lat - opowiada Norbert Podleśny, członek zarządu Lubelskich Koziołków.

Koziołek Onufry gra na schodach Ratusza. Lublin ma kolejną atrakcję turystyczną.

To pierwszy, ale jak ma nadzieję fundacja, jeden z wielu koziołków, które znajdą się w wielu miejscach w Lublinie. Figurki widzieliby np. koziołek z rybą na plecach przy ul. Rybnej, koziołek klęczący przed swą narzeczoną w pobliżu Trybunału Koronnego, gdzie znajduje się Pałac Ślubów. Albo figurka z poziomicą przy Bramie Krakowskiej, która...odchylona jest trochę od pionu.– Każdy z nich będzie miał kod QR, dzięki czemu będzie można poznać historię danego obiektu.