Dziś Dzień Roweru

i

Autor: pixabay.com/CC0/donterase Dziś Dzień Roweru

Korki i ceny paliwa im niestraszne, czyli Międzynarodowe Święto Roweru [AUDIO]

2019-06-03 19:50

Wsiadasz i jedziesz - nie patrząc się na ceny paliwa i korki - rower obchodzi dziś swoje międzynarodowe święto. Choć to już stary wynalazek to w miastach jego popularność wciąż rośnie. Lubelski Ratusz w wieloletniej perspektywie ma plan, aby ponad 10% wszystkich podróży odbywało się właśnie na rowerach.

Jak zauważają cykliści najgorzej jest w centrum, gdzie wciąż brakuje infrastruktury i rowerzyści wybierają chodniki. Zapytaliśmy o to mieszkańców Lublina. Posłuchaj!

Pogoda dopisuje, więc zachęcamy do dalszych wyjazdów, o trasy w okolicy pytaliśmy Damiana Siłucha ze Stowarzyszenia Rowerowy Lublin. Posłuchaj!

Pogoda w Lublinie przez cały tydzień będzie zachęcać do dwóch kółek, od jutra jedynie musimy uważać na gwałtowne burze.​ Organizacja Porozumienie Rowerowe zachęca do wybierania jednośladów do codziennych dojazdów do szkoły organizując akcję Rowerowa Wiosna. Posłuchaj!

Akcja kończy się za kilka dni, najbardziej rowerowe klasy, szkoły oraz oczywiście uczniowie mogą liczyć na nagrody. Natomiast ci nieco starsi mogą wybrać dwa koła przy codziennych podróżach do pracy. Mówi Jacek Śliwiński z Porozumienia Rowerowego. Posłuchaj!

ONZ ustanowiła 3 czerwca jako Dzień Roweru w zeszłym roku. Celem inicjatywy jest podniesienie globalnej świadomości na temat społecznych korzyści z używania roweru jako środka transportu i relaksu. Rezolucja ONZ wzywa wszystkie kraje członkowskie, organizacje pozarządowe do uwzględnienia w swojej strategii rozwoju, działalności i poczynaniach edukacyjnych roli roweru, który jest "tanim, prostym, łatwo dostępnym, solidnym i czystym środkiem transportu", a także do włączenia tego środka komunikacji do regionalnych, krajowych i międzynarodowych programów rozwoju. 

Czytaj też >>>  Zderzenie motocykla i ciągnika, nie żyje 38-latek 

Za całą inicjatywą stoi Polak, były kolarz, członek młodzieżowej kadry Polski, a obecnie wykładowca akademicki, Leszek Sibilski.

Zobacz też >>> W Lublinie wybuchła bitwa... na kolorowe proszki. Zobacz zdjęcia z Festiwalu Kolorów! [GALERIA]